طرز تهیه خورشت ماست خوشمزه

آموزش آشپزی امروز ام را به طرز تهیه خورشت ماست اختصاص میدم. برای ساخت این خورشت باید از ماست چکیده بی نمک فراوان استفاده کرد.

خورش ماست (اصفهان)

این خورشت ، یک نوع دسر است که به تنهایى سرو مى شود .

مواد لازم : گوشت گردن بدون استخوان 250 گرم (با استخوان 300 گرم) ماست چکیده بی نمک 2.5 کیلوگرم شکر 1 پیمانه سرخالی زرده تخم مرغ 2 عدد آب 2 تا 3 پیمانه پیاز 1 عدد گلاب، زردچوبه، نمک، زعفران ساییده به اندازه کافی خلال پسته، بادام و زرشک به اندازه کافی (برای تزیین) طرز تهیه :

  1. گوشت گردن را با پیاز، زردچوبه، نمک و آب کاملاً بپزید. استخوان ها را جدا کرده و گوشت را با گوشت کوب، درون یک ظرف مسی یا تفلون خوب بکوبید تا سفید و یکدست شود. توجه داشته باشید که انجام این بخش بسیار اهمیت دارد. پس از خاتمه کوبیدن، گوشت کوب را بر روى گوشت بکشید تا خورش ماست کشدارشود.
  2. زرده های تخم مرغ، ماست و شکر را خوب مخلوط کرده و روی شعله قرار دهید. مواد را خوب به هم بزنید تا جوش بیایند. هنگامی که مایه به جوش آمد، گوشت گردن کوبیده شده را در تابه ریخته و مخلوط ماست، زرده تخم مرغ و شکر را بدان بیفزایید و مواد را بخوبی با یکدیگر مخلوط کنید. اگر کل مراحل را به خوبی انجام داده باشید، غذایی به دست می آید که حسابی کش می آید.
  3. زعفران را آب زده و در صورت تمایل مقداری گلاب به آن اضافه کنید.
  4. خورشت ماست به دست آمده را با زرشک، خلال بادام و پسته تزیین نمایید. بهتر است خورش را 24 ساعت پیش از سرو کردن تهیه کرده و در یخچال نگهداری کنید تا جا بیفتد.

نکات:

  1. این خورش سرد سرو می شود.
  2. از ظرف با جنس روی برای کوبیدن استفاده نکنید وگرنه رنگ غذا تیره و بد می شود.

منبع: کانون فرهنگی نور

/ 0 نظر / 18280 بازدید