طرز تهیه کیک یزدی به روشی آسان که بتونید در منزل آن را بسازید را در ادامه برای شما دوستان گلم گذاشته ام. کیک یزدی میان وعده ای مقوی و خوشمزه می باشد.

آشنایی با روش تهیه کیک یزدی

مواد لازم

آرد                       250 گرم

پودر شکر             150 گرم

روغن مایع             150 گرم

گلاب                     200 گرم

تخم مرغ                دو عدد

بیکینگ پودر            یک چهارم قاشق غذا خوری

وانیل                     نصف قاشق چای خوری

 

با این مقدار مواد لازم حدوداً به اندازه 15 عدد از ”‌ کیک یزدی“ متوسط خواهیم داشت.

 

صد و پنجاه گرم روغن مایع (معادل یک و نیم فنجان یا یک لیوان سرخالی)، دو پیمانه سرپر آرد گندم معادل 250 گرم (یا معادل سیزده قاشق غذاخوری آرد گندم)

کیک یزدیکیک یزدی

کاغذ روغنی و ظرف مخصوص کیک یزدی، همزن برقی و گاز فردار، هفت قاشق غذاخوری پودر شکر (جمعاً معادل 150 گرم)

کیک یزدیکیک یزدی

 دو عدد تخم مرغ، نصف قاشق چای خوری وانیل

کیک یزدیکیک یزدی

یک چهارم قاشق غذاخوری یا نصف قاشق مرباخوری بیکینگ پودر (معادل پنج گرم)، 200گرم گلاب (معادل یک لیوان سرخالی)

کیک یزدیکیک یزدی

طرز تهیه کیک یزدی

دو عدد تخم مرغ، نصف قاشق چای خوری وانیل و 150 گرم پودر شکر را با همزن برقی می‌زنیم تا حجم آن دو برابر شود. سپس 150 گرم روغن مایع را اضافه کرده، با همزن می‌زنیم تا کاملاً مخلوط شود.

کیک یزدی

250 گرم آرد گندم را با 5 گرم بیکینگ پودر کاملاً مخلوط می‌کنیم و نصفی از آن را به مایه اضافه می‌کنیم و با همزن می‌زنیم. سپس 200 گرم گلاب را اضافه کرده و به زدن ادامه می‌دهیم.

کیک یزدی

بقیه مخلوط آرد و بیکینگ پودر را اضافه کرده، هم می‌زنیم تا مایه کیک یزدی آماده شود.

کیک یزدی

 کاغذهای مخصوص کیک یزدی را درون قالب‌های آن قرار می‌دهیم و درون کاغذ را با مایه پر می‌کنیم. نوک یک چاقو را آغشته به روغن مایع می‌کنیم و چاقو را به صورت ضربدر در مایه هر قالب فرو می‌کنیم. برای اینکه کیک یزدی حالت گنبدی شود باید مایه را تا لبه کاغذ بریزیم و قالب‌ها را با فاصله در سینی فر بچینیم.

کیک یزدی

فر را از نیم ساعت قبل با شعله زیاد (280 درجه سانتی‌گراد) روشن کرده و سینی را در طبقه وسط فر برای ده دقیقه گذاشته، تا مایه پف کرده، حالت گنبدی شود. (در این مدت در فر باز نشود) سپس سریع فر را خاموش کرده، برای 5 دقیقه شعله گریل را روشن می‌کنیم تا روی کیک نیز پخته و قهوه ای شود. (برای اینکه ته کیک نسوزد می‌توان کاغذ را درون دو تا قالب گذاشت) بعد کیک‌ها را از قالب درآورده، در یخچال می‌گذاریم تا آماده پذیرایی شود.

کیک یزدی
منبع: تبیان

دسته بندی : انواع کیک، کیک یزدی

تاریخ: ٦:۱٥ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ۳۱ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

قصد دارم طرز تهیه کیک اسفنجی خوشمزه و ایده آل را به شما دوستان نازنینم آموزش بدم. همراهیم کنید خوشحال میشم.

طرز تهیه کیک اسفنجی بسیار عالی و خوشمزه

طرز تهیه کیک اسفنجی بسیار عالی و خوشمزه

کیک اسفنجی نوعی کیک است که مواد اصلی آن را آرد، شکر، تخم‌مرغ تشکیل می‌دهد . منشأ نام  کیک اسفنجی ، اسفنج دریایی است و علت نامگذاری آن این است که هنگامیکه کیک بریده شود، مانند اسفنج دریایی ، بافت این کیک نیز از تعداد بی‌شماری حباب‌های هوایی تشکیل شده‌است. معمولاً  کیک اسفنجی پس از پخت به تنهایی صرف نمی‌شود بلکه با خامه ، کرم کره ، باواروا ، موس یا انواع میوه ترکیب می‌شود . کیک اسفنجی یکی از غنی‌ترین کیک‌ها از نظر داشتن انواع است و همچنین یکی از کیک‌های اصلی و پایه در شیرینی‌پزی آمریکایی-اروپایی به شمار می‌آید . در زیر می توانید مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی و طرز تهیه کیک اسفنجی را ببینید .

کیک اسفنجی ( موفق باشی )کیک اسفنجی ( موفق باشی )

مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی :

● آرد قنادی: 300 گرم معادل 2 پیمانه         ● پودر قند: 300 گرم معادل 2 پیمانه سرخالی            ● تخم مرغ خنک: 6 تا

● بیکینگ پودر: 1 قاشق چایخوری سرصاف      ● نمک: نوک قاشق چایخوری         ● وانیل: نوک قاشق چایخوری

● آب جوش: نصف پیمانه

نکات لازم برای تهیه کیک اسفنجی : 

● برای تهیه کیک اسفنجی ساده بهتر است از آرد سفید مرغوب استفاده کنید و آرد را حتما سه بار الک کنید .

● برای تهیه کیک اسفنجی در صورت نداشتن پودر قند میتوانید شکر را آسیاب کرده و الک کنید .

● فر رو روی 140 درجه سانتی گراد روشن می کنیم کف قالب را کاغذ روغنی می اندازیم و فقط زاویه بین کف قالب و دیواره را تا ارتفاع یک سانتی متر با روغن مایع چرب می کنیم .

● برای تهیه این مقدار کیک اسفنجی میتوانید از دو قالب 23 سانتی یا یک قالب 25 سانتی با دیواره 10 یا 12 سانتی متری استفاده کنید .

طرز تهیه کیک اسفنجی :

● برای تهیه کیک اسفنجی ساده ابتدا آرد ، نمک و بیکینگ پودر را مخلوط و سه بار الک می کنیم .

● زرده و سفیده را از هم جدا می کنیم ، سفیده ها رو با همزن و با دور متوسط می زنیم کمی که سفید شد نصف پودر قند را به آن اضافه کرده و آنقدر می زنیم  تا فرم بگیرد و از ظرف نریزد .

● زرده ها و وانیل را با بقیه پودر قند مخلوط می کنیم و کمی با همزن می زنیم  ، آب جوش رو سریع می ریزیم و همزمان هم می زنیم  تا زرده پخته نشود در این بخش باید سرعت عمل داشته باشید ، هم زدن زرده ها بعد از ریختن آب باید زیاد شود تا جایی که رنگش کرم و کشدار شود .

● سفیده رو آرام و با لیسک به زرده اضافه می کنیم و دورانی هم می زنیم تا کاملا مخلوط شود سپس مخلوط آرد رو کم کم اضافه می کنیم و باز هم به صورت دورانی با لیسک مواد رو یکنواخت می کنیم ، نکته مهم در هم زدن در این مرحله این است که باید با لیسک مواد را از یک سمت به سمت دیگر مخلوط کنیم .

● مواد کیک اسفنجی را در قالب می ریزیم توجه داشته باشید که دو سوم قالب باید خالی باشد چرا که کیک اسفنجی خیلی پف می کند .

● قالب رو توی فر می گذاریم و حدود 40 تا 50 دقیقه زمان می دهیم  تا کاملا بپزد . بعد از اینکه با خلال دندان چک کردیم و از پختش مطمئن شدیم کیک را از فر در می آوریم و اجازه می دهیم تا خنک شود و سپس کمربند دور قالب رو باز می کنیم . قالب را روی ظرف مورد نظر بر عکس می کنیم و کاغذ را آرام بر می داریم .

● اگر خواستید کیک اسفنجی کاکائویی درست کنید ، پودر کاکائو رو به زرده اضافه کنید و با آرد مخلوط نکنید .

● اگر دوست دارید کیک اسفنجی خوش طعم ، با کیفیت و ماندگاری بالا داشته باشید سعی کنید تا انجایی که میتوانید از میزان بیکینگ پودر کم کنید و کمبودش را با اضافه کردن تخم مرغ به مواد اولیه جبران کنید .

● می توانیم کف قالب رو با روغن مایع کمی چرب کنیم و کاغذ روغنی بگذاریم ، دیواره ها رو مطلقا بیشتر از همون 1 سانت چرب نکنید چرا که مانع پف خوب کیک میشود .

منبع: موفق باشی


دسته بندی : انواع کیک، کیک اسفنجی

تاریخ: ٩:٤۱ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز میخوام برای شما طرز تهیه کیک ساده و خوشمزه را با روشی آسان و طعمی متفاوت آموزش بدم پس همراهم باشید.

مواد لازم برای تهیه کیک ساده:

4عدد

تخم مرغ

250 گرم

آرد

250 گم

شکر

یک دومپیمانه

روغن مایع

یک دومپیمانه

آب نیم گرم

2 قاشق مرباخوری

بکینگ پودر

کمی

وانیل

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طرز تهیه:

زرده و سفیده تخم مرغها را از هم جدا می کنیم . اول زرده ها را مقداری زده و سپس وانیل و آب گرم را اضافه کرده ، می زنیم . تا خوب کف کند و سفید رنگ شود ،  شکر را به زرده اضافه کرده و قدری دیگر می زنیم ،  سفیده را جداگانه می زنیم و بعد مقداری شکر به روی آن می ریزیم و می زنیم تا خوب سفید و سفت شود ، روغن را به زرده و شکر اضافه کرده و با سفیده زده شده مخلوط می کنیم، درآخر کار آرد و بکینگ پودر را در مایه کیک ریخته و به هم می زنیم . قالب گرد ساده ای را انتخاب کرده ، ته آن را چرب می کنیم و مایه کیک را در قالب کیک ریخته ، به مدت 40 دقیقه در حرارت 350 درجه فارنهایت در پنجره پائین فر قرار می دهیم ؛ بعد ازاین مدت ، کیک را از فر خارج و پس از سرد شدن با کرم یا خامه روی کیک  و اطراف آنرا تزئین می کنیم.

نکات تغذیه ای:

در صورت پخت این کیک با همین میزان مواد ، کل آن دارای 2600 کالری است که اگر به 8 قسمت مساوی تقسیم شود هر قسمت آن 320 کالری دارد.

منبع: جذاب


دسته بندی : انواع کیک، کیک ساده

تاریخ: ٩:۳٥ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کیک شکلاتی طرفداران زیادی را به خود جمع کرده است. برای همین من امروز برای شما طرز پخت کیک شکلاتی را میزارم.

کیک شکلاتی

طرز تهیه کیک شکلاتی

مواد لازم:

پودر کاکائو: 100 گرم

کره: 250 گرم

آرد: 500 گرم

آب: 500 میلی لیتر

شکر: 750 گرم

تخم‌مرغ: 4 عدد

بیکینگ‌پودر: 300 گرم

خامه وانیلی: 100 گرم

شکلات تخته‌ای: 300 گرم

روغن گیاهی: 250 گرم

 

طرز تهیه:

ابتدا پودر کاکائو، کره، آب و روغن را بجوشانید، سپس داخل یک کاسه بریزید و تکه‌های شکلات تخته‌ای و شکر را به آن اضافه کنید و آنقدر هم بزنید تا کاملا سرد شود.پس از این مرحله تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی ریخته و آرد و بیکینگ پودر را الک کرده و به تخم‌مرغ‌ها اضافه کنید و دوباره مواد را خوب هم بزنید. سپس این مواد را به مواد قبلی که شامل پودر کاکائو، کره، روغن و آب بود اضافه کنید و تمام این مواد را به خوبی مخلوط کرده، آن گاه مخلوط را در قالب کیک‌پزی بریزید و در فر با حرارت 170 درجه به مدت 45 دقیقه قرار دهید. زمانی که کیک کاملا پف کرد، آماده است. پس از اینکه کیک کاملا سرد شد روی آن خامه شکلاتی بریزید، در صورت تمایل برای تزیین می‌توانید از مربای گیلاس یا شکلات سفید رنده شده استفاده کنید. این کیک، صبحانه‌ای قوی برای فرزندان شما خواهد بود.

منبع: تالاب


دسته بندی : انواع کیک، کیک شکلاتی

تاریخ: ٩:۳۱ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

حلیم بادمجان از جمله غذاهای محلی به شمار میرود. طرز تهیه حلیم بادمجان را در ادامه این متن برای شما دوستان گلم گذاشته ام.

طرز تهیه حلیم بادمجان اصفهانی

Haleem-Recipe-Eggplant-Esfahani

مواد لازم برای تهیه حلیم بادمجان اصفهانی :

برنج 2 پیمانه
گوشت سردست یا گردن 500 گرم
کشک 500 گرم
پیاز سرخ شده 1 پیمانه
سیر رنده شده 2 حبه
بادمجان سرخ شده 2 کیلو
نعناع داغ یک چهارم پیمانه
نمک، فلفل، ادویه جات و آب زعفران به میزان لازم

 

طرز تهیه حلیم بادمجان اصفهانی :

برنج را 2 – 3 ساعت قبل میگذاریم بپزد. برای هر 1 پیمانه برنج 7 پیمانه آب در نظر میگیریم.
بعضیها حلیم بادمجان را با عدس یا لوبیا سفید درست میکنند اما رنگ حلیم بادمجان با عدس تیره میشود و با لوبیا هم طعم چندان خوبی نخواهد داشت اما با برنج هم خوشمزه تر است هم رنگ خوبی دارد.
برنج باید آنقدر بپزد تا آبش کشیده شده و غلیظ شود و برنج کاملاً له شود مثل شله زرد.
دقت کنید وقتی برنج را میگذاریم بپزد وقتی برنج شروع به جوشیدن کرد تا وقتی کامل پخته نشده هم نمیزنیم چون اگر در این موقع قاشق داخل ظرف کنیم و هم بزنیم برنج ته میگیرد و مجبوریم مدام هم بزنیم.
گوشت را با پیاز و ادویه جات میگذاریم پخته شود زمانی که پخته شد آخر سر نمک اضافه میکنیم. گوشت کمی چربی داشته باشد بهتر است.
یا بادمجان را پوست کنده از همان ابتدا به برنج اضافه میکنیم و میگذاریم با برنج بپزد یا اینکه آنها را مقداری سرخ میکنیم و سرخ شده آن خوشمزه تر است.
بادمجان ها را لازم نیست ورق کنیم بلکه به صورت درسته پوست میکنیم چند ساعت میگذاریم نمک بخورد تا تلخی آنها گرفته شود و بعد با مقداری روغن سرخ میکنیم.
گوشت پخته شده و بادمجان سرخ شده را به برنج اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم. مواد باید کمی سفت باشد. اگر برنج آب داشته باشد بعد از اضافه کردن مواد هر چقدر روی حرارت بماند آبش خشک نمیشود.
در یک ماهی تابه روغن میریزیم و روی حرارت میگذاریم وقتی روغن گرم شد نصف پیاز سرخ شده را اضافه میکنیم بقیه آن را برای تزئین نگه میداریم. سیر رنده شده را اضافه میکنیم تفت میدهیم. نباید سیر بسوزد فقط نرم شود کافی است.
هر چیزی که زیاد سرخ شود هم عطرش کم میشود هم خشک میشود.
ادویه خورشتی و زردچوبه را به مواد اضافه میکنیم و تفت میدهیم وقتی ادویه ها خوب تفت داده شد و عطر آنها بلند شد مواد را به حلیم اضافه میکنیم.
ادویه جات را حتماً تفت میدهیم.
میتوانیم وقتی برنج را میپزیم زردچوبه هم اضافه کنیم.
مقداری نعنا داغ و آب زعفران به حلیم اضافه میکنیم زمانی که همه مواد پخته شد و با هم مخلوط شد ظرف را از روی حرارت برمیداریم مواد را با گوشت کوب برقی یا با هر وسیله دیگری کامل له میکنیم تا حالت کشدار پیدا کنند نیاز نیست مواد شل شود فقط حالت کشدار پیدا کند کافیست.
بعد کشک را که با مقداری آب مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه جوشانده ایم اضافه میکنیم و حلیم را روی حرارت میگذاریم تا 15 دقیقه بجوشد.
حلیم باید زیاد روی حرارت بماند تا حلیم خوبی شود.
برای تزئین روی حلیم میتوان از گردو هم استفاده کرد.
روی حرارت خیلی ملایم میگذاریم اما بعد از اضافه کردن کشک نباید حلیم زیاد بجوشد چون ته میگیرد.
روی حلیم را با پیاز داغ و نعنا داغ و کشک تزئین میکنیم.

منبع: آسمونی


دسته بندی : انواع حلیم، حلیم بادمجان

تاریخ: ٩:٢٤ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز میخوام برای شما آموزش طرز تهیه پوره سیب زمینی خوشمزه و تزیین آن را بزارم. اگر دوست دارید من را همراهی کنید.

پوره سیب زمینی کلاسیک

پوره سیب زمینی کلاسیک

پوره سیب‌زمینی مکملی بسیار عالی  برای تمام غذاهای گوشت و سبزیجات است.

مواد لازم:

سیب‌زمینی

2 کیلو‌گرم

نمک و فلفل

به میزان لازم

خامه

1 پیمانه

شیر

1 پیمانه

کره

120 گرم

طرز تهیه:

 1. سیب زمینی‌ها را با پوست شسته و در ظرفی پر از آب روی حرارت می‌گذاریم, وقتی آب جوش آمد شعله را کم می کنیم تا سیب زمینی ها بپزند. 
 2. وقتی سیب‌زمینی در حال پخت است، در یک ظرف دیگر، کره و شیر و خامه را می‌ریزیم و آن را روی حرارت ملایم می‌گذاریم تا کره کامل ذوب شود. حواستان باشد که نمی خواهیم این مخلوط بجوشد, فقط کمی گرم شود.
 3. پس از اینکه سیب‌زمینی‌ها کامل پختند, که زمان آن بستگی به اندازه سیب زمینی‌ها دارد؛ آنها را از آب خارج می‌کنیم, پوست کنده و با گوشت کوب می‌کوبیم تا کامل له شود.
 4. مخلوط خامه را داغ داغ روی آن می‌ریزیم و کامل مخلوط می‌کنیم تا کاملا یک دست شود.
 5. پوره را گرم سرو کنید.

منبع: پارسه گرد


دسته بندی : پوره سیب زمینی

تاریخ: ٩:۱٠ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

خورشت قورمه سبزی یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی می باشد. طرز تهیه خورشت قورمه سبزی خوشمزه و خوش طعم به شرح زیر است.

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزه

طرز تهیه خورشت قورمه سبزی جا افتاده و خوشمزه - قرمه سبزی خوشمزه - انواع قورمه سبزی


مواد لازم برای تهیه خورشت قورمه سبزی برای 4 تا 6 نفر

 

سبزی قورمه سبزی شامل: تره، جعفری، کمی برگ چغندریا اسفناج در صورت تمایل، گیشنیز، شمبلیله

1 کیلو

لوبیا چیتی یا قرمز

یک سوم لیوان

پیاز

یک عدد

شمبلیله خشک

1 قاشق غذاخوری

نمک و فلفل و ادویه

به میزان لازم

 

لیمو عمانی

4 تا 5 عدد

 

گرد لیمو

به مقدارکافی

 

روغن جهت سرخ کردن سبزی و گوشت

به مقدارکافی

 


طرز تهیه خورشت قورمه سبزی

 1. لوبیا را از شب قبل می خیسانیم و دو یا سه بار آب آن را عوض می کنیم. سپس به همراه آب و نمک میگذاریم تا کمی بجوشد.
 2. لیمو عمانی را در ظرف آب می اندازیم تا کمی نرم شود و با چنگال آن را سوراخ میکنیم.
 3. پیاز را نگینی خرد کرده و با کمی روغن سرخ می کنیم تا طلایی شود.
 4. گوشت را با توجه به سایز مورد نظرمان خرد می کنیم و با پیاز کمی تفت می دهیم تا رنگ گوشت عوض شده و سرخ شود به صورتی که آب آن خارج شود. سپس به آن زرد چوبه و کمی فلفل ترجیحا فلفل قرمز اضافه می کنیم و تفت می دهیم.
 5. لوبیا ها را به گوشت و پیاز اضافه کرده و با اندکی آب می گذاریم نیم پز شوند.
 6. در این حین سبزی را شسته و خرد می کنیم. سپس آن راسرخ می کنیم. اگر از سبزی فریز شده استفاده می کنید سبزی را به صورت یخ زده بدون آن که یخ آن باز شود در روغن قراردهید تا پس از سرخ شدن، سبزی به صورت لاستیکی و سیاه رنگ نشود. 
 7. بعد از نیم پز شدن لوبیا و گوشت، سبزی سرخ شده، لیمو عمانی و آب را به مواد اضافه می کنیم و اجازه می دهیم خورش با حرارت ملایم کاملا پخته و جا بیفتد. 
 8. در آخر نمک و فلفل و گرد لیمو رو اضافه می کنیم .در بعضی مناطق به خورش قرمه سبزی رب گوجه و آبلیمو اضافه میکنند که بستگی به ذائقه افراد دارد.

منبع: ستاره


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت قورمه سبزی

تاریخ: ٩:٠۳ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

خورش کرفس از جمله خورش های محبوب خانواده های ایرانی می باشد. این خورش دارای ارزش غذایی بالایی است.

آموزش تصویری طرز تهیه خورش کرفس

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

 آموزش تصویری طرز تهیه خورشت کرفس  

آماده سازی : 120 دقیقه 
پخت : 90 دقیقه

مواد لازم جهت تهیه خورش کرفس برای 4 نفر :

گوشت خورشتی  500 گرم
 ساقه کرفس  2 عدد
 برگ کرفس  100 گرم
 جعفری  80 گرم
نعناع 20 گرم
پیاز 2 عدد
سیر 2 حبه
* آبغوره به میزان لازم
آب جوش 2-3 لیوان
روغن به میزان لازم

 

* چاشنی آبغوره (میتونید رب گوجه هم کمی با پیازداغ تفت بدین و بریزین)

طرز تهیه خورش کرفس :

کرفس یک سبزی مقوی و خوشبو هست که خورشت آن خیلی خوشمزه می شود !

خورش کرفس هم دستورای مختلفی دارد . البته از نظر نوع چاشنی !

مثلا بعضی ها به عنوان چاشنی داخل خورش کرفس رب گوجه کمی می ریزند و رنگ آن یک خورده به قرمزی می زند . بعضی ها آب نارنج یا آبغوره . بعضی ها آلو می ریزند و کمی شیرین می شود . بعضی ها لوبیا می ریزند مثل قورمه سبزی شود .

به هر حال من فقط این مدل را می پسندم . البته با یک قاشق چایخوری رب هم موافقم .ولی این روش زیر را خیلی دوست دارم. امتحان کنید.

خب، اولا کرفس ها را که خریدید ، ساقه های آن را تمیز کنید. ساقه های لوله ای و نازک و تو خالی آن را جدا کنید ، فقط ساقه های نعلی شکل پایین آن را “اول بشویید” و بعد یک دست و ریز خرد کنید.

بعضی ها دوست دارند مورب و درشت تر برش بزنند . این هم می شود .

من 2 تا بوته کرفس خریده بودم .حالا بریزید تو روغن و در تابه یا قابلمه را 10 دقیقه بگذارید و بعد بردارید.

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

تقریبا آخرهای آن این شکلی می شود.

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

حالا می رویم سراغ سبزی:

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

برگهای کرفس را می شوییم .

اندازه ها داخل عکس کاملا مشخص است.
به اندازه ی نصف برگ های کرفسمان ، جعفری می ریزیم.
به اندازه ی نصف جعفری هم ، نعنا !
نعنا را زیاد نریزید که تلخ می کند.

برای لعاب دارشدن خورش، چند تا از آن لوله های توخالی کرفس را هم با سبزی آن مخلوط می کنیم و با سبزی خرد کنی خردشان می کنیم . باید از قورمه سبزی کمی درشت تر باشد.

سبزی باید خشک خشک شود. بعد آن را خردش کنید . و گرنه له می شود .

و حالا سبزی را با روغن خوب تفت می دهیم .

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

تا اینجای کار، ما سبزی را آماده کردیم. می توانید اضافه آن را در فریزر بگذارید. سبزی جدا، ساقه جدا.

حالا میریم سر گوشت :

گوشت را با 2 حبه سیر و کمی پیاز داغ و زردچوبه  کمی روغن می گذاریم در قابلمه و در آن را می بندیم . هم تفت می خورد، هم آب پس می دهد و در آب خودش نیم پز می شود. من یک تکه  گوشت چربی دار هم انداختم که خوشمزه تر کند .

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

گوشت که نیم پز شد، حبه سیر ها را در می آوریم ، آب جوش به اندازه 2-3 لیوان + پیاز داغ و زردچوبه که با پیاز داغ تفت خورده اضافه میکنیم .

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

اگر می خواهید رب بزنید ، همین جا اول با پیاز داغ تفت بدهید بعد بریزید. من رب نمی ریزم . نمک را الان می توانیم اضافه کنیم . زودتر نریزید که باعث می شود گوشت سفت شود و دیر بپزد.
حدود یک ساعتی که گذشت. سبزی و ساقه های سرخ شده را همراه نمک و آبغوره  (یا هر چاشنی ترش دیگری،(من آبغوره را ترجیح می دهم)اضافه می کنیم.

 

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

اگر آب آن کم بود. کمی اضافه کنید. اگر چه حواستان باشد ساقه های کرفس خودشان آب می اندازند .
دیگه در آن را بگذارید تا با شعله کم قل های کوچک بخورد .

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

و جا بیفتد و این شکلی روغن بیندازد .

 

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

خورش کرفس,نحوه پخت خورش کرفس

منبع: جذاب


دسته بندی : انواع خورشت، خورش کرفس

تاریخ: ۸:٥٦ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کشک بادمجان از غذاهای محلی ایرانیان به حساب می آید. ساده ترین طرز تهیه کشک بادمجان خوشمزه و خوش طعم را در ادامه مشاهده می کنید.

طرز تهیه کشک بادمجان محبوب و خوشمزه!

این کشک بامجان آب‌دار است ، آب آن مثل خورش بادمجان غلیظ شده و جا افتاده است.

مواد لازم:

بادمجان سرخ شده 10عدد
 گوجه فرنگی 4عدد
 پیاز سرخ شده دو قاشق غذاخوری
 فلفل سبز یک عدد (خرد شده)
 کشک ساییده 250 گرم
 نمک یک قاشق مرباخوری
 زردچوبه یک قاشق چای‌خوری
 فلفل سیاه یک قاشق چای‌خوری
 

 طرز تهیه گشک بادمجان محبوب و خوشمزه! +عکس

طرز تهیه:
 بادمجان ‌های سرخ شده را در ظرف می‌چینیم و فلفل سبز خرد شده را و پیاز سرخ شده را هم به آن اضافه کرده و گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کرده روی بادمجان ‌ها می‌چینیم و نمک و زردچوبه و فلفل به آن اضافه می‌کنیم. یک لیوان آب روی مواد ریخته و با حرارت ملایم می‌گذاریم بادمجان ‌ها پخته شود.
 

بعد از اینکه بادمجان‌ ها پخته شد (نباید خیلی له شود) کشک ساییده را با کمی آب (حدود یک استکان) رقیق کرده و به مواد اضافه می‌کنیم و مدت یک ربع می‌گذاریم کشک بجوشد. سپس کشک بادمجان آماده است.

منبع: نیک صالحی


دسته بندی : کشک بادمجان

تاریخ: ۸:٥۱ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

برای ساخت دلمه برگ مو باید برگ انگور داشته باشیم که این برگ ها هم دو مدل اند: نازک و ضخیم، البته برگ نازک بهتر است چون در حین پخت لطیف میشه. طرز تهیه دلمه برگ مو به شرح زیر می باشد.

طرز تهیه دلمه برگ مو

 
گوشت را با روغن تفت داده و نمک و زردچوبه اضافه کنید و یک لیوان آب اضافه کرده و بپزید و صبر کنید تا آب آن تبخیر شود.
 
سایت دلگرم: گوشت را با روغن تفت داده و نمک و زردچوبه اضافه کنید و یک لیوان آب اضافه کرده و بپزید و صبر کنید تا آب آن تبخیر شود.

مواد لازم:

 • گوشت چرخ کرده یا قیمه ۳۰۰ گرم
 • برنج1 پیمانه
 • لپه 1 پیمانه
 • سبزی خرد شده ( ترخون ، مرزه ، ریحان ، جعفری ، شوید ، گشنیز و پیاز چه ) ۱ پیمانه
 • زرشک قرمز ۳ قاشق غذا خوری
 • نمک و زرد چوبه و فلف سیاه و قرمز به میزان لازم
 • خلال پوست پرتقال تلخی گرفته شده ۴ قاشق غذا خوری
 • روغن حیوانی به میزان لازم
 • پیاز سرخ شده ۳ قاشق غذا خوری
 • زعفران دمکرده به میزان لازم
 • برگ مو به میزان لازم
 • سرکه و شکر به میزان لازم ( تقریباً نیم لیوان سرکه و یک لیوان شکر )

طرز تهیه دلمه برگ مو

طرز تهیه دلمه برگ مو:


1. گوشت را با روغن تفت داده و نمک و زردچوبه اضافه کنید و یک لیوان آب اضافه کرده و بپزید و صبر کنید تا آب آن تبخیر شود .

2. برنج را با 2 پیمانه آب وکمی نمک و زرچوبه روی حرارت بصورت کته در آورید.

3. لپه را با آّب ونمک بپزید .

4. گوشت ، لپه و کته را با سایر مواد { سبزی خرد شده و پیاز سرخ شده و خلال پوست پرتقال و زرشک قرمز و پودرفلفل مخلوط کنید .

5. برگ مو را تمیز بشویید و درظرفی آب بریزید و برگ ها را در آن قرار دهید و روی حرارت بگذارید تا به جوش آید و برگ ها نرم شود بعد از روی حرارت بردارید و روی صافی بریزید .

تهیه و استفاده چاشنی :

1. سرکه و شکر را با هم مخلوط کرده و هم بزنید و بعد بچشید میزان چاشنی را در صورت لزوم تغییر دهید و در صورتی که شیرینی آن کم بود شکر بیفزائید واگر ترشی آن به دلخواهتان نبود میزان سرکه را تغییر دهید واگر از آب گوشت باقی مانده بود به آن اضافه کنید واگر نه دو لیوان آب اضافه کنید یک سوم آنرا با مواد مخلوط کنید تا در ضمن پیجیدن مواد ،کاملاً مزه دار شود بعد به شکل که در تصویر میبینید برگها را با مواد پر کنید و دوباره کمی چاشنی در داخل هر برگ روی مواد ریخته و بپیچید .

2. کمی روغن کف دیگ بریزید و با یک لایه برگ آنرا بپوشانید دلمه ها را کنار هم روی آ ن چیده تا تمام دلمه ها در قابلمه چیده شود بقیه چاشنی را روی دلمه هادر قابلمه بریزید واگر چاشنی کم بود مجدداً با شکر و سرکه و آب تهیه کنید و نصف لیوان چاشنی اضافه کنید تا در هنگام دم افتادن دلمه ها نسوزد درب قابلمه را گذاشته و روی شعله کم بگذارید و سه ربع الی یک ساعت بعد وقتی که کاملاً بخار کرده و چاشنی زیر آن به جوش آمده و احساس کردید که دم افتاده دلمه ها آماده و میتوانید در دیس کشیده و روغن حیوانی و زعفران دم کرده روی آن بریزید و سر میز غذا میل کنید .

3. بعضی از خانمها از برگ نجوشیده و یا برنج خیس خورده در تهیه دلمه استفاده میکنند و برای اینکه دلمه ها باز نشود با گذاشتن یک شی سنگین روی آن دلمه را دم می اندازند این روش به نظر من جالب نیست چون اولاً چاشنی بعضی از دلمه ها به علت همین برگها سفت و نجوشیده از آن خارج میشود و دلمه ها بی مزه میشوند و محتویات دلمه یکسان نمی پزد و فرم نا هنجاری هم دارد ولی با روشی که من توضیح دادم دلمه ها را مدل بقچه ویا مدل سیگار برگ ویا مدل سه گوش میتوانید بپیچید و خیلی زیبا از آب در میآید و چاشنی دلمه ها عین هم شده و از یک عدد برگ برای پیچیدن استفاده میکنید و دلمه ها نقلی و لقمه ای میشود.
منبع: برترین ها

دسته بندی : انواع دلمه، غذای محلی، دلمه برگ مو

تاریخ: ۸:٤٤ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

سلام امروز میخوام برای شما طرز تهیه کوکو سبزی و تزئین های زیبا برای سفره رنگی شما داشته باشم. این کوکو خاصیت بسیار دارد.

طرز تهیه کوکو سبزی مجلسی

بانوکده

طرز تهیه این غذا، درست مثل تهیه کردن کوکو سبزی است. فقط کمی شکل و شمایل آن متفاوت است.

مواد لازم:

سبزی کوکو : نیم کیلو

تخم مرغ : 4 عدد

نمک : به میزان لازم

سیب زمینی پخته : دو عدد کوچک

زرشک : یک قاشق غذاخوری

گردوی خرد شده : مقداری

نان باگت : دو تا سه عدد

آرد : یکی دو قاشق

طرز تهیه:

* در کاسه ای، سبزی کوکوی خرد شده را با تخم مرغ‌ها مخلوط می‌کنیم.

* نمک، سیب زمینی پخته رنده شده، زرشک را اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم.

* نان باگت‌ها را به صورت حلقه ای می‌بریم. (به ارتفاع نیم سانتیمتر) درون حلقه ها را از خمیر خالی می‌کنیم.

* روغن را درون ماهیتابه می‌ریزیم.

* داغ که شد، از مایه کوکو، در آن می‌ریزیم.

* حالا می‌توانیم تکه های گردو را درون کوکو جای دهیم. البته از اول درون مایه نیز می‌توانیم خرده های گردو را بریزیم. حرارت را کم می‌کنیم و اجازه می‌دهیم خوب سرخ شود. سپس آن را پشت و رو می‌کنیم.

 

نکته 1: دقت داشته باشید که میزان سیب زمینی پخته شده رنده شده، زیاد نباشد وگرنه کوکو سبزی شما تبدیل به کوکو سیب‌زمینی می‌شود. این میزان فقط برای انسجام کوکو می‌باشد.

نکته 2: زمانی که حلقه‌های نان باگت را درون روغن گذاشتید و مایه کوکو را درون آن ریختید، با قاشق روی آن را صاف کنید و دقت داشته باشید که کاملاً با سطح نان برابر شود. اگر از سطح نان پایین‌تر باشد، نان سرخ می‌شود و سطح کوکو سرخ نشده می‌ماند.

نکته 3: پیشنهاد می‌شود گردوها را خیلی ریز نکنید و به صورت پودر درنیاورید. اجازه دهید در سطح کوکوها دیده شوند.

این غذا را می‌توانید به تنهایی و یا در کنار غذاهای دیگر مانند سبزی پلو با ماهی میل نمایید.

منبع: بانو کده


دسته بندی : انواع کوکو، کوکو سبزی

تاریخ: ۸:۳۸ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آبگوشت از جمله غذاهای سنتی می باشد. این غذا به صورت آب گوشت و گوشت کوبیده خورده می شود. طرز تهیه آبگوشت به شرح زیر می باشد.

طرز تهیه انواع آبگوشت

 
آبگوشت؛ غذایی که به اندازه تاریخ ایران قدمت دارد، پختنش قلق دارد و جا افتادنش خبرگی می خواهد. علاوه بر این آبگوشت برای بسیاری نماد سنت و فرهنگ ماسبگوشت بوی خاطرات پدربزرگ و مادربزرگ ها را می دهد.
 

آبگوشت رسمی


مواد اولیه

مواد لازم برای 4 تا 6 نفر

 • گوشت گوسفند 600 گرم خرد کرده
 • دنبه 100 گرم
 • پیاز متوسط یک عدد، چهار قاچ شده
 • نخود و لوبیا سفید 150 گرم، خیسانده
 • گوجه فرنگی و سیب زمینی متوسط هر کدام دو عدد
 • لیمو امانی 2 عدد خیس کرده
 • زردچوبه یک قاشق چایخوری
 • رب گوجه فرنگی دو قاشق غذاخوری


طرز تهیه

اولین مرحله تهیه غذا را می توانید به دو روش انجام دهید:

- در روش اول گوشت، دنبه و پیاز را در یک قاشق غذاخوری روغن مایع 3-2 دقیقه تفت دهید. سپس زردچوبه و حبوبات را اضافه کرده و به اندازه ای آب جوش بریزید که روی مواد را به اندازه یک بند انگشت بگیرد. پس از آنکه غذا مجددا به جوش آمد. روی شعله ملایم و با در بسته 4-3 ساعت بپزید تا مواد کاملا پخته و نرم شود. در یک ساعت آخر رب گوجه فرنگی، سیب زمینی، گوجه فرنگی و لیمو امانی را اضافه کرده و نمک و فلفل غذا را اندازه کنید. هنگام سرو، آب آبگوشت را در 4 کاسه بریزید. دنبه را کوبیده و بین کاسه ها تقسیم کنید و روی هر کدام کمی دارچین بریزید. استخوان گوشت و تخم های لیمو امانی را جدا کرده و همراه حبوبات، نصف پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی آنقدر بگوبید تا مواد له شده و به گوشتکوب بچسبد.

- در روش دوم گوشت، دنبه، حبوبات، پیاز و زردچوبه را 20 دقیقه روی شعله زیاد بجوشانید و کف گوشت را بگیرید. سپس شعله را کم کرده و ادامه پخت را به روش قبلی انجام دهید.

منبع: برترین ها


دسته بندی : آبگوشت

تاریخ: ٦:٢۸ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه خورشت آلو اسفناج به شرح زیر می باشد. این خورشت به دلیل وجود اسفناج در آن فیبر زیادی را به بدن وارد می کند.

آشنایی با طرز تهیه خورشت آلو اسفناج

طرز تهیه خورشت آلو اسفناج

مواد لازم :
گوشت ماهیچه یا مغز ران نیم کیلو
پیاز ۱ عدد
روغن مایع ذرت به میزان لازم
اسفناج یک کیلو
آلو ۲۰۰ گرم
آب لیموترش ۲ قاشق سوپخوری
شکر ۲ – ۱ قاشق سوپخوری
نمک، فلفل به میزان لازم
آب جوش ۴ پیمانه
از روغن ذرت به خاطر مقاومت آن در برابر حرارت استفاده میکنیم.
قابلمه را روی حرارت میگذاریم و روغن مایع ذرت را داخل آن میریزیم و پیاز خلالی شده که با مقداری آب زعفران مخلوط کرده ایم تا خوشرنگ شود را داخل آن تفت میدهیم.


وقتی پیاز تفت داده شد تکه های گوشت را به آن اضافه میکنیم.
برای خورشت از گوشت مغز ران، ماهیچه، سردست و حتی راسته میتوانیم استفاده کنیم.
گوشت گوساله نر جوان یا گوسفند باشد خوشمزه تر است.
اگر روغن داغ باشد بدون اینکه گوشت آب بیندازد سریع تغییر رنگ دهد و مواد گوشت خارج نمیشود و خوشمزه تر میشود.
در ظرف دیگری مقداری روغن ذرت میریزیم و اسفناج را داخل آن میریزیم.
اسفناجها را بعد از شستن و خشک کردن خرد میکنیم. زیاد ساطوری نمیکنیم تا موقع تفت دادن له نشود.
اگر اسفناج داخل ماهی تابه جا نشود میتوانیم کم کم اضافه کنیم وقتی کمی نرم شد حجم آن کمتر شد بقیه را اضافه کنیم و تفت دهیم.
وقتی پیاز و گوشت با هم به اندازه کافی تفت داده شدند ۴ پیمانه آب جوش را اضافه میکنیم. آب جوش را روی گوشتها نمیریزیم تا مزه گوشت را نگیرد و کنار قابلمه میریزیم. وقتی آب جوشید در ظرف را میگذاریم تا با حرارت ملایم پخته شود.
دقت کنید اسفناج و هویج وقتی منجمد شوند سرطان زا میشوند.
وقتی گوشت نیم پز شد اسفناج را به همراه آلوها به گوشت اضافه میکنیم.
نشانه نیم پز شدن گوشت این است که مابین دو انگشت وقتی فشار میدهیم راحت له شود.
آلوها را نیم ساعت تا دو ساعت بستگی به میزان نرمی و سفتی آلوها خیس میکنیم بعد آبش را خارج کرده و به همراه اسفناج به گوشت اضافه میکنیم.
در ظرف را میبندیم میگذاریم با حرارت ملایم پخته شود و اواخر پخت نمک و فلفل را اضافه میکنیم.
اگر نمک را اول کار اضافه کنیم نمک باعث میشود گوشت قرمز سفت شود.
اگر فلفل را هم اوایل پخت اضافه کنیم عطر آن از بین میرود. سعی میکنیم از فلفل تازه استفاده کنیم.
اسفناج سبزی شوری هست پس در غذاهایی که اسفناج اضافه میکنیم از نمک کمتری استفاده میکنیم.
آلوی خورشتی سیاه یا آلوی زرد برغانی میتوانیم استفاده کنیم.
وقتی خورشت کاملاً پخته شد و به روغن افتاد شکر و لیمو را اضافه میکنیم.
این خورشت همراه برنج یک خورشت خیلی مقوی است.

منبع: آشپزی آسان


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت آلو اسفناج

تاریخ: ٦:٠٦ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

در این مطلب قصد دارم طرز تهیه خورش مرغ و بادمجان را برای شما عزیزان گلم بزارم. این خورشت از جمله خورشت های ایرانی پسند می باشد.

خورشت بادمجان و مرغ
خورش بادمجان و مرغ● مواد لازم برای ۳ نفر:
▪ بادمجان: ۶ عدد؛
▪ مرغ: یک ران و یک سینه (نصف مرغ)؛
▪ پیاز: ۱ عدد بزرگ؛
▪ غوره: ۵۰ گرم؛
▪ رب: ۱ قاشق غذاخوری؛
▪ زعفران: کمی؛
▪ روغن: به میزان لازم؛
▪ نمک: به میزان لازم؛
▪ زردچوبه: به میزان لازم.

طرز تهیه خورشت:
پیاز را خرد کرده و با کمی روغن تفت دهید تا نرم و شفاف شود؛ به مرغ کمی نمک و زعفران بزنید و همراه پیاز تفت دهید. زردچوبه و رب را هم اضافه کنید و تفت دهید سپس یک لیوان آب اضافه کرده و بگذارید تا نیم ساعت بپزد.
بادمجان ها را پوست بگیرید، مقداری نمک بزنید و بگذارید یک ساعت بماند تا تلخی آن گرفته شود سپس بشویید و با دستمال تمیزی خشک کرده و با مقداری روغن سرخ کنید. غوره را هم در تابه کمی تفت دهید سپس بادمجان ها و غوره را به خورش اضافه نمایید و بگذارید یک ربع ساعت دیگر بپزد تا جا بیفتد این غذا را با برنج باید سرو نمایید.

نکته تغذیه ای:
خوردن بادمجان گرفتگی رگ ها را باز می کند و شخص را از خطر سکته قلبی محفوظ می دارد.
منبع: vista.ir

دسته بندی : انواع خورشت، خورش مرغ و بادمجان

تاریخ: ٥:٥٦ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه سوپ جو بسیار راحت می باشد و خیلی سریع هم آماده می شود. خانم ها از سوپ جو به عنوان پیش غذا برای مهمانی هاشون استفاده می کنند.

سوپ جو

مواد لازم:

جو                                          یک پیمانه

آب گوشت یا مرغ                     5 پیمانه

هویج                                      یک عدد رنده شده یا خرد شده

خامه                                       یک دوم پیمانه

شیر                                       2 پیمانه

نمک، فلفل                             به میزان لازم

جعفری                                  کمی، خرد شده

 

طرز تهیه:

* جو را از قبل خیس کرده، حدود دو ساعت با 8 پیمانه آب بپزید تا کاملاً پخته و نرم شود.

* آب گوشت یا مرغ را با هویج و جو مخلوط کرده، حدود نیم ساعت دیگر بپزید.

* سپس شیر گرم کرده را به آن اضافه کنید و 15 تا 20 دقیقه دیگر روی حرارت قرار دهید تا سوپ جا بیفتد.

* نمک و فلفل سوپ را اندازه کنید.

* در انتها سوپ را با خامه مخلوط کرده، همراه با کمی جعفری سرو کنید.

منبع: تبیان


دسته بندی : انواع آش و سوپ، سوپ جو

تاریخ: ٥:٤٦ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

ساخت آش رشته نیاز به آشپز ماهر دارد که یک آش خوشمزه و خوش طعم بسازد. طرز تهیه آش رشته را در ادامه مشاهده می کنید.

طرز تهیه آش رشته

noodle-soup-preparation

آش رشته یکی از معروف‌ترین و متداول‌ترین آش‌های بومی ماست که در کشورهای همسایه نیز با اندکی تفاوت طبخ می‌شود. در کشور خودمان نیز این آش در هر شهر به گونه‌ای پخته می‌شود و حتی می‌توان گفت فقط در رشته و شاید یکی از حبوبات به هم شباهت دارند. در آینده دستور آش رشته نواحی مختلف ایران و نیز کشورهای دیگر را آموزش خواهیم داد.
این دستور مربوط است به متداول‌ترین نوع آش رشته ایران که در این بخش آسمونی برای شما عزیزان قرار داده ایم.

مواد لازم برای تهیه آش رشته :

لوبیا چیتی، نخود، لوبیا قرمز و عدس 3 لیوان خیس کرده (حداقل 5 ساعت)

روغن مایع 6 قاشق غذاخوری

زردچوبه 2 قاشق غذاخوری

پیاز داغ حداقل 5 قاشق غذاخوری سر پُر

سیر داغ 2 قاشق غذاخوری (در صورت تمایل)

سبزی آش یک و نیم کیلو پاک کرده

نمک و فلفل به میزان لازم

رشته آش 300 گرم

کشک جوشانده شده 1 تا 2 لیوان

نعنا خشک 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه آش رشته :

حبوبات خیس خورده را یک جوش داده در آبکش خالی کنید. سپس آنها را با آب و کمی نمک بپزید. در قابلمه‌ای که گنجایش کافی مواد را داشته باشد 4 قاشق از روغن را ریخته و زردچوبه را فقط یک لحظه در آن بریزید تا نسوزد.

به پیاز داغ و سیر داغ (به جز 1 قاشق غذاخوری از هر کدام برای تزیین روی آش) 10 لیوان آب اضافه کرده، حبوبات پخته شده را اضافه کنید تا جوش بیاید.

سبزی‌ها را بعد از جوش آمدن آب در قابلمه بریزید تا سبزتر بماند و نیز بی‌آن که له شود سبزی بپزد. نمک را با احتیاط اضافه کنید چون ممکن است کشک و رشته شور باشد و آش شور شود.

فلفل را نیز اضافه کرده و رشته را در آش بریزید و با کفگیر آش را هم بزنید تا رشته‌ها به هم نچسبند. آب آش را اندازه کنید و اگر آب آش کم بود آب سرد اضافه کنید.

هر چند دقیقه یک بار آش را هم بزنید تا ته نگیرد و رشته‌ها از هم جدا شده، به هم نچسبند. حدود 20 تا 30 دقیقه بعد رشته پخته می‌شود.

باید مراقب بود که رشته له نشود. آش را خاموش کرده، کشک جوشانده گرم را به قدر دل خواه مخلوط کنید و روی آش را با پیاز داغ، نعنا داغ و سیر داغ تزیین کنید. از گوشت قیمه با لپه یا بدون آن نیز برای تزیین روی آش می‌توان استفاده کرد.

 

 

نکات ریز برای تهیه آش رشته :

1ـ قابلمه باید گنجایش مواد را داشته و کمی بزرگتر از حجم آش باشد تا رشته‌ها به هم نچسبد و خمیر نشود.

2ـ سبزی آش رشته باید بدون ساقه بوده و درشت خرد شود تا آش زیباتر به نظر آید.

3ـ زردچوبه آش نباید کم باشد چون هم در طعم و هم در رنگ آش مؤثر است.

4ـ پیاز داغ داخل آش رشته نباید کم باشد تا آش بهتر جا بیفتد.

5ـ رشته آش حتماً باید از نوع مرغوب تهیه شود.

6ـ نمک آش را بعد از اضافه کردن رشته و کشک می‌توان اندازه کرد تا آش شور نشود.

منبع: آسمونی


دسته بندی : انواع آش و سوپ، آش رشته

تاریخ: ٥:۳۸ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

خورشت قیمه با گوشت گوساله خوشمزه میشه. این خورشت برای نذری ها هم پخت میشه. طرز تهیه خورشت قیمه را در قسمت پایین می بینید.

طرز تهیه خورش قیمه مجلسی خوشمزه

طرز تهیه خورش قیمه مجلسی خوشمزه+عکس

مواد لازم خورش قیمه :

گوشت مغز ران گوسفند یا گوساله بدون استخوان ۷۵۰گرم

لپه ۱ استکان (100گرم)

پیاز سرخ کرده ۳تا ۴ قاشق سوپ خوری

لیمو عمانی ۴تا ۵ عدد

رب گوجه فرنگی دو قاشق سوپ خوری

سیب زمینی پشندی ۷۵۰ گرم

روغن برای سرخ کردن سیب زمینی

نمک و فلفل به قدر کافی

ادویه ۱ قاشق مرباخوری

زعفران سائیده ۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه خورشت قیمه :

گوشت را به تکه های کوچک خرد میکنیم , سپس لپه رابه دقت تمیز مینمائیم و میشوئیم . پیاز سرخ کرده را با دو قاشق روغن و لپه در ظرف میریزیم و ظرف را روی شعله میگذاریم تا لپه با پیاز کمی سرخ شود. این عمل از له شدن لپه بعد از ریختن جلوگیری میکند.

در مرحله بعدی گوشت را میشوئیم و داخل پیاز و لپه میریزیم و در ظرف را میگذاریم و حرارت را ملایم میکنیم تا آب گوشت کشیده شود. سپس دو لیوان آب داخل گوشت میریزیم و لیمو عمانی را میشوئیم و به گوشت اضافه میکنیم و میگذاریم گوشت آهسته بجوشد و بپزد کمی نمک و ادویه و رب گوجه فرنگی و زعفران را به گوشت میزنیم و میگذاریم خورش جا بیافتد .

سیب زمینی را بصورت خلال نازک یا چهارگوش چهارگوش خرد میکنیم و آنرا میشوئیم و کمی نمک میزنیم و در روغن فراوان و داغ سرخ میکنیم.

میتوان سیب زمینی را با خورش یکی دو جوش بدهیم و یا خورش را در ظرف بکشیم سیب زمینی را روی آن بریزیم.

در طبخ قیمه اگر تیره گی رنگ خورش برای شما مهم نمیباشد میتوانید از دارچین هم به عنوان چاشنی استفاده نمایید.

برای تنظیم مزه قیمه میتوانید از گرد لیمو استفاده نمایید که طعم بی نظیری به خورشت قیمه میبخشد.

منبع: پرس فان


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت قیمه

تاریخ: ٥:٢٩ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

وفته تبریزی از انواع کوفته می باشد که بسیار خوشمزه هم است. طرز تهیه کوفته تبریزی را در ادامه می بینید. این غذا بسیار مغذی هم می باشد.

کوفته طرز تهیه کوفته تبریزی اصل
برای آنکه کوفته باز نشود و خوب عمل بیاید، باید مایه کوفته را خوب مخلوط کرده و زیاد آنرا ورز دهید تا چسبندگی پیدا کند.
طرز تهیه کوفته تبریزی اصل

مواد لازم:

گوشت بی استخوان، نیم کیلو

دنبه، 100گرم

تره و مرزه، 100گرم

برنج، 200گرم

آرد نخودچی،50 تا 100 گرم

لپه، 100گرم

تخم مرغ، 2 عدد

تخم مرغ پخته شده سفت، 5 عدد

زعفران ساییده شده، مقدار کمی

ادویه و نمک و فلفل، کمی

پیاز سرخ شده، 4 قاشق سوپخوری

آلو بخاراخیس کرده، 200 تا 250 گرم

طرز تهیه:

مرحله اول: گوشت را دوبار چرخ می کنیم و برنج و لپه و آرد و سبزی ریز خرد شده را در گوشت اضافه کرده و سپس ادویه و زعفران دم کرده و نمک و فلفل و تخم مرغ های خام را در آن ریخته و خوب ورز می دهیم.

مرحله دوم:  مواد را به تعداد کوفته ای که می خواهیم داشته باشیم تقسیم می کنیم. مواد را کمی پهن می کنیم و داخل آن تخم مرغ آب پز شده و دو سه دانه آلو قرار می دهیم و کوفته مان را گرد می کنیم.

مرحله سوم: در قابلمه ای یک دانه پیاز درشت را با زردچوبه و نمک و فلفل سرخ می کنیم و مقدار لازم آب می ریزیم تا بجوشد .

 کوفته ها را یکی یکی و با احتیاط داخل آبجوش می گذاریم.تا پخته شوند.

نکته:

* می توانید بجای آلو از خرما بدون هسته استفاده کنید.

* می توانید بجای گوشت قرمز از گوشت مرغ یا بوقلمون استفاده کنید که در اینصورت کوفته شما سفت تر خواهد شد.

* آب داخل قابلمه باید به اندازه ای باشد که روی کوفته ها را بگیرد.

منبع: جام نیوز


دسته بندی : انواع کوفته، غذای محلی، کوفته تبریزی

تاریخ: ٥:٢۱ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

بعضی ها عدس پلو را با رب میسازند بعضی ها هم بدون رب که دو مدل هم خوشمزه میشه فقط باید به ذائقه طرف بخورد. طرز تهیه عدس پلو مجلسی به شرح زیر می باشد.

عدس

 مواد لازم:

برنج 3 پیمانه
عدس 1 پیمانه
گوشت چرخ کرده 300 گرم
پیاز یک عدد
کشمش یک سه قاشق غذاخوری
زعفران دم کرده مقداری
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
روغن سرخ کردنی 1 قاشق غذاخوری

نمک،ادویه پلو،زرد چوبه،فلفل سیاه

طرز تهیه:

برنج را دو سه ساعت قبل خیس میکنیم.عدس را نیز نیم ساعت با آب ولرم خیس میکنیم.مقداری روغن و نمک داخل عدس میریزیم و میگذاریم تا پخته شود.آب عدس را کم میریزیم تا بعد از پخت آب نداشته باشد و در ضمن شکل خود راحفظ کند و له نشود.پیاز را رنده میکنیم و آب آن را میگیریم و با گوشت چرخ کرده و نمک و زردچوبه و ادویه دلخواه مخلوط و ورز میدهیم گوشت را به صورت کوفته قلقلی درست میکنیم و در روغن سرخ میکنیم و کنار میگذاریم.کشمش رادر آب ولرم خیس میکنیم تا نرم شود.برنج را آبکش میکنیم.کشمش را در روغن باقی مانده از سرخ کردن کوفته ها تفت میدهیم تا کمی پف کند.ته قابلمه را ته دیگ دلخواه میگذاریم.مقداری از برنج و عدس رابرای تزیین کنار میگذاریم.بقیه عدس و برنج را لایه لایه داخل قابلمه میریزیم.برنج کنار گذاشته را درگوشه قابلمه میریزیم و روی برنج روغن زیتون میدهیم و درب قابلمه را میگذاریم.و روی شعله قرار میدهیم.وقتی برنج بخار کرد رویش دم کنی میگذاریم و شعله را بسیار کم میکنیم تا برنج دم بکشد.وقتی برنج دم کشید اول برنجی را که با عدس مخلوط نکرده بودیم را برمیداریم وبا زعفران مخلوط میکنیم.پلو را در ظرف میکشیم رویش ادویه پلو میپاشیم و با کشمش و کوفته قلقلی و عدس و برنج زعفرانی تزیین میکنیم.


نکات:اگر داخل پلو ادویه پلو بریزیم،رنگ پلو تیره میشود.به این خاطر من ادویه را بعد از پخت روی پلو میپاشم.
 در پخت پلوهای مخلوط برنج را کمی زنده تر برمیداریم

  در صورت تمایل میتوانیم به عدس پلو چند تا خرما هم اضافه کنیم در این صورت هسته خرماها را در میآوریم و در روغن کمی تفت میدهیم.

این هم عدس پلو بدون گوشت با زرشک


عدس پلو

منبع: دنیای اسراء


دسته بندی : انواع پلو، غذای نذری

تاریخ: ٥:۱۳ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

ساخت فلافل بسیار آسون می باشد فقط برای سرخ کردن آن نیاز به روغن فراوان است.طرز تهیه فلافل را در قسمت پایین این متن می بیبنید.

طرز تهیه فلافل

طرز تهیه فلافل

فلافل در واقع یک نوع برگر گیاهی و سالم برای آنهایی است که می‌خواهند یک ساندویچ بزرگ بخورند ولی کالری زیادی دریافت نکنند. 

و برای اینکه فلافل خوشمزه‌تری داشته باشید؛

 • جعفری، گشنیز، پیاز، سیر، فلفل قرمز و سیاه و زیره را به مخلوط نخود استفاده کرده و میکس کنید. 
 • در زمان تهیه انواع فلافل، هر طرف فلافل‌ها را با شعله کم، به مدت 3 دقیقه سرخ کنید تا طلایی و مغزپخت شوند.
 • اگر می‌خواهید کالری فلافل شما کمتر هم بشود، می‌توانید بجای سرخ کردن، مخلوط فلافل را قالب زده و روی سینی فر که چرب شده بگذارید و در فر بپزید.
 • در صورتیکه برای چسبندگی بیشتر مایع فلافل تخم مرغ اضافه کنید، طعم فلافل به کوکو و کتلت نزدیک می‌شود.
 • بهتر است فلافل را با سس تند سرو کنید چون ترکیب خوشمزه‌تری به شما می‌دهد.
 • می‌توانید برای تهیه فلافل در مایع آن یک عدد گوجه رنده کنید که هم طعم و رنگ خوبی به آن بدهد و هم آب گوجه باعث ترد و خوشمزه شدن فلافل می‌شود.
 • می‌توانید به مایع فلافل بسته به ذائقه، کمی سیب‌زمینی یا باقالا خام اضافه کرده و میکس کنید. 
 • فلافل را با سالسا یا سالاد سبز سرو کنید.

منبع: پارسه گرد


دسته بندی : فلافل

تاریخ: ٥:٠٠ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

مرغ سوخاری همه سنین پسند است. این غذا را می توان به همراه نان و سیب زمینی سرخ شده میل کرد. طرز تهیه مرغ سوخاری به شرح زیر می باشد.

آشنایی با روش تهیه مرغ سوخاری

مواد لازم برای چهار نفر

مرغ 6-5 تکه (‌سینه و ران مرغ به تعداد نفرات + 1- 2 تکه بیشتر‌)
تخم‌مرغ   2 عدد کامل
آرد سفید   2 پیمانه
آرد سوخاری  3 پیمانه
ادویه  ‌به مقدار لازم
روغن سرخ کردنی  بسته به سایز ظرف مخصوص سرخ‌کردن
پودر سیر و اورگانو  به دلخواه

طرز تهیه‌:

1 - تکه‌های مرغ را قبل از سرخ کردن با یک عدد پیاز و  آب و نمک آب‌پز کنید، نه در حدی که مرغ‌ها کاملا نرم شوند، فقط اندازه‌ای که کمی از حالت خام بودن در بیایند. (‌حدود 20 دقیقه کافیست‌)

2 - تخم‌مرغ‌ها را در ظرف گودی شکسته و با چنگال هم بزنید تا خوب با هم مخلوط و یکدست شوند. آرد سفید را بهتر است الک کنید و در یک دیس تخت لبه‌دار بریزید. آرد سوخاری و ادویه  را هم خوب با هم مخلوط کنید و مثل آرد سفید در یک دیس تخت لبه‌دار بریزید.
ادویه این غذا بستگی به ذائقه شما دارد. معمولا این غذا به دو صورت اسپایسی (تند) و  معمولی تهیه می‌شود.

3 - روش اسپایسی به این صورت است که مقدار زیادی فلفل قرمز (‌برای این مقدار مرغ 2 قاشق غذا خوری سر پر فلفل قرمز لازم است‌) و نمک را به آرد سوخاری اضافه می‌کنند. مزه این غذا به محتویات درون آرد سوخاری آن بستگی دارد. در روش معمولی هم  فقط نمک و کمی فلفل سیاه به آرد سوخاری اضافه می‌شود.

4 - تکه‌های مرغ را بعد از نیم پز شدن و بعد از اینکه کاملا سرد شدند، ابتدا در آرد سفید بغلتانید، بعد به تخم مرغ آغشته کنید و بعد در آرد سوخاری خوب بغلتانید تا تمام سطح مرغ با آرد سوخاری پوشانده شود.

5 - در ظرف نسوزی - که کمی گود باشد بهتر است – تا دو سوم روغن مخصوص سرخ کردن بریزید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا داغ شود. توجه کنید هرچه روغن بیشتر و داغ‌تر باشد مقدار جذب روغن کمتر می‌شود. می‌توانید مرغ‌ها را در دستگاه سرخ‌کن (‌روی درجه مناسب سرخ کردن مرغ‌) نیز سرخ کنید.

6 - تکه‌های مرغ را درون روغن داغ شده با حرارت زیاد سرخ کنید. اگر حرارت کم باشد رنگ مرغ‌ها تیره می‌شود. در ظرف را هم باز بگذارید تا تخم مرغ به‌کار رفته در مواد، اصطلاحا کف نکند. حدودا 10-6 دقیقه زمان لازم است تا مرغ‌ها با شرایط فوق کاملا سرخ (‌سوخاری‌) شوند‌.

7 - بعد از سرخ شدن مرغ‌ها یک حوله کاغذی تمیز را در بشقابی قرار دهید و تکه‌های مرغ را روی آن بچینید تا روغن اضافه آن گرفته شود. هنگام سرو کمی پودر سیر و اورگانو (در صورت تمایل) روی آنها بپاشید.

منبع: همشهری آنلاین


دسته بندی : انواع غذا با مرغ، مرغ سوخاری

تاریخ: ٤:٥٠ ‎ب.ظ - شنبه ٢۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کتلت ها انواع مختلفی دارد که یکی از آنها کتلت سیب زمینی می باشد. برای پخت بهتر کتلت ها باید زیر آن را کم کنیم تا مغز پخت شود.

کتلت سیب زمینی:

مواد لازم:

سیب زمینی چهار عدد متوسط

تخم مرغ دوعدد

نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

روغن دو فنجان

پیاز یک عدد

کاهو و گوجه فرنگی برای تزئین

با این مقدار مواد لازم حدوداً به اندازه 14 عدد”‌ کتلت سیب زمینی“متوسط خواهیم داشت.

یک عدد پیاز متوسط (معادل 100 گرم)، دو فنجان روغن (حدود 200 گرم) برای سرخ کردن نیاز می‌باشد (حدود 90 گرم از روغن جذب کتلت ها می‌شود و بقیه باقی می‌ماند)


گوجه فرنگی و کاهو (برای تزئین)
کتلت سیب زمینی کتلت سیب زمینی

نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم، دو عدد تخم مرغ


چهار عدد سیب زمینی متوسط حدود 700 گرم برای تهیه دو کاسه ماست خوری سیب زمینی رنده شده


طرز تهیه کتلت سیب زمینی

دو عدد سیب زمینی متوسط را حدود یک ساعت می‌پزیم سپس در یخچال گذاشته تا سرد شود و بعد آن را با دنده ریز رنده می‌کنیم.


دو سیب زمینی دیگر را پوست کنده، با دنده ریز رنده می‌کنیم. سپس آب سیب زمینی را جدا کرده، دور می‌ریزیم.


یک پیاز متوسط را پوست کنده، با دنده ریز رنده می‌کنیم. سپس آب آن را جدا کرده، دور می‌ریزیم.


پیاز رنده شده، سیب زمینی‌های پخته و نپخته رنده شده، دو عدد تخم مرغ، نمک، فلفل و زردچوبه را با هم مخلوط کرده تا مایه کتلت سیب زمینی آماده شود.

دو فنجان روغن را کاملاً داغ کرده، کتلت ها را با شعله نسبتاً کم سرخ می‌کنیم. در حین پخت، در ماهیتابه را گذاشته تا کتلت ها مغز پخت شوند.


با کمی کاهو و گوجه فرنگی خرد شده می‌توان کتلت ها را تزئین نمود.

منبع: نیک صالحی


دسته بندی : انواع کتلت، کتلت سیب زمینی

تاریخ: ٦:۱٩ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

خورشت فسنجان را با گردوی تازه ساختن محشر میشه. طرز تهیه خورشت فسنجان خوشمزه و خوش طعم را در ادامه مشاهده می کنید.

طرز تهیه خورشت فسنجان

مواد لازم :

مرغ متوسط یک عدد یا گوشت چرخ کرده نیم کیلو

مغز گردوی چرخ شده 300 گرم

یک فنجان پیاز رنده شده

4 قاشق سوپخوری رب انار

2 قاشق سوپخوری شکر

نمک به قدر کافی

 

طرز تهیه:

مرغ را پاک کرده، چند قسمت می کنیم ( اگر گوشت چرخ کرده بود، آن رابه صورت گلوله های کوچک در می آوریم و به همان روش گوشت مرغ عمل می کنیم). با یک یا دو قاشق روغن آن را سرخ کرده و کنار می گذاریم.

بعد پیاز را در روغن کمی تفت می دهیم. سپس گردو را اضافه کرده و با پیاز تفت می دهیم و می گذاریم همراه 3 لیوان آب با حرارت ملایم، بپزد. بعد مرغ را اضافه می کنیم تا مرغ و گردو با هم بپزند. رب انار، شکر و نمک را به خورش می افزائیم، تا خورش کاملاً به روغن بیفتد( جا بیفتد). برای اینکه خورش خوش رنگ شود می توان یک قاشق غذا خوری رب گوجه فرنگی به آن افزود.

یادآوری: در صورتی که گوشت مرغ زودتر بپزد، می توان مرغ را از خورش خارج کرد تا با شعله ملایم کاملاً بپزد و جا بیفتد( کم آب شود). در این صورت خورش خوشمزه ای خواهد شد.

در شمال ایران برای بهتر جا افتادن خورش، از شب قبل، گردو را به مدت چند ساعت با حرارت ملایم در آب می پزند و هر نیم ساعت، یک استکان آب خنک به آن اضافه می کنند. روز بعد بقیه مواد را به آن می افزایند.شما هم میتوانید برای داشتن خورشتی لذیذتر این کار را انجام دهید.

نکات تغذیه ای :

– چربی گردو از نوع گیاهی و غیر اشباع است. بنابراین مصرف آن، خطر مصرف چربی های اشباع را ندارد.

– گردو یکی از مغزهای روغنی است که املاح گوناگونی مثل مس، آهن، کلسیم و فسفر دارد.

– گردو منبع خوبی از بیوتین است بنابراین برای پوست و ریزش مو مفید است.

تذکر:

خوردن زیاد مغز گردو باعث سوء هاضمه می شود.

– افرادی که دچار آلرژی ( حساسیت)، ناراحتی کبدی و ناراحتی معده هستند، باید در خوردن گردو احتیاط کنند.

منبع: آسمونی


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت فسنجان

تاریخ: ٦:۱٢ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

ته دیگ آن چیزیی است که در ته قابلمه می چینند و برشته میشه. ته دیگ مجلسی همان ته چین است که ته چین های عروسی فوق العاده خوشمزه میشه.

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

 

برای تهیه ته دیگ مهم‌ترین نکته این است که قابلمه ای که استفاده می کنید نچسب باشد تا ته دیگ خوب و یکدستی داشته باشید. پس از آماده شدن پلو نیز باید کمی صبر کنید تا انتهای قابلمه خنک شود و ته دیگ به راحتی جدا شود.

ته دیگ نان

 

 طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

کف قابلمه روغن بریزید و نان لواش یا سنگک را به شکل دلخواه کف قابلمه بچینید سپس برنج را روی نان ها بریزید و دم کنید.

ته دیگ خمیر نان باگت

 طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

کف قابلمه روغن بریزید سپس خمیر نان باگت را کمی مرطوب کنید به اشکال مختلف ته قابلمه بچینید. برنج را به آرامی روی آن بریزید و دم کنید.

ته دیگ نان تست

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

نان تست را قالب بزنید با به شکل دلخواه برش دهید و کف قابلمه بچینید.سپس روغن بریزید سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ سیب‌زمینی

 طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

کمی روغن کف قابلمه بریزید و سیب زمینی ها را روی آن بچینید سپس برنج را روی آن بریزید. در تهیه این ته دیگ نباید سیب زمینی ها بیش از حد نازک باشند.

ته دیگ سیب زمینی کنجدی

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

کف قابلمه کمی کنجد بپاشید. سیب زمینی ها را ورقه ای کنید یا قالب بزنید و روی کنجدها بچینید. کمی نمک بپاشید. سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ سیب‌زمینی با زیره

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

کمی روغن ته قابلمه بریزید، زیره را درون روغن بریزید و سیب زمینی ها را روی آنها بچینید سپس برنج را روی آن بریزید.

ته دیگ سیب زمینی خلالی

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

سیب زمینی ها را خلالی خرد کنید و تا حد امکان همه آنها یک اندازه هم باشند. آنها را ته قابلمه بچینید. نمک بپاشید و روی آنها برنج آبکش شده را بریزید.  

ته دیگ سیب زمینی نگینی

 طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

سیب زمینی ها را نگینی خرد کنید و تا حد امکان همه آنها یک اندازه هم باشند. آنها را ته قابلمه بچینید. نمک بپاشید و روی آنها برنج آبکش شده را بریزید.  

ته دیگ سیب زمینی رنده شده

 طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

سیب زمینی را درشت رنده کنید. بعد روغن کف قابلمه بریزید و پس از داغ شدن، سیب زمینی ها را بریزید و نمک و زعفران آب شده و کمی پودر سیر یا موسیر(دلخواه) روی آنها بپاشید. سیب زمینی ها را کف قابلمه فشار دهید و سپس برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

ته دیگ بال مرغ

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

 

ابتدا روی بال مرغ ها نمک و زردچوبه بزنید. سپس کمی روغن کف قابلمه بریزید پس از اینکه داغ شد، بال مرغ ها را بچینید و برنج را روی آنها بریزید و دم کنید.

 

 

ته دیگ تخمه و کنجد

طرزتهیه انواع ته‌دیگ خوشمزه که با اعصابتان بازی میکند!

برای تهیه این ته دیگ مقداری روغن و زردچوبه بریزید سپس مغز تخمه آفتابگردان و کنجد را روی آن بپاشید و برنج را روی این مواد بریزید. توجه داشته باشید، این ته دیگ زود آماده شده و حرارت بالا موجب سوختن آن می شود.

منبع: نیک صالحی


دسته بندی : انواع ته دیگ، غذای مجلسی

تاریخ: ٦:٠٠ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آموزش آشپزی امروز را به طرز تهیه سمبوسه اختصاص میدم. سمبوسه را هم میشه با نان لواش درست کرد هم با خمیر پیراشکی, هردو هم خوشمزه میشه.

طرز تهیه سمبوسه

recipe-samosa

سنبوسه یا سمبوسه خوراکی است که از خمیر پهن‌شده درست می‌شود به همبن دلیل نوعی پای محسوب می شود که میانش را با گوشت کوبیده و پیاز و ادویه پر کرده و در روغن برشته کرده باشند.از خوراکی‌های معروف ایرانی و در همه شهرها و روستاهای ایران و همچنین در خوزستان و شهر آبادان ایران رایج است. در طبخ سنبوسه از نان لواش، گوشت قرمز، سبزیجات معطر، سیب زمینی، فلفل قرمز، ادویه و برخی مواد دیگر که مرتبط با نوع سنبوسه است استفاده می‌شود. سنبوسه در ایران به عنوان خوراکی -و نه وعده غذائی- مصرف می‌شود. سمبوسه امروزه تقریبا یک غذای جهانی است و در همه کشورها کم و بیش وجود دارد و در رستورانهای ایرانی و لبنانی و یا افغانی در کشورهای خارجی معمولا وجود دارد. سمبوسه ابتدا در قدیم یک غذای اصلی در خراسان بوده است اما در خراسان سمبوسه را پس از آماده کردن و گذاشتن مواد(کوبیده نخود-پیاز- سبزیجات و گوشت خورد شده )و با تا کردن لایه های خمیر روی همدیگر و فشردن، آن را در آب جوش می انداختند و آشی درست می شد که به آن آش جوش پره یا آش لشخک می گفتند اما امروزه بجای پختن سمبوسه (جوش پره)در آب آن را در روغن سرخ می کنند و این شیوه امروزه در بیشتر نقاط جهان رایج شده است. اما در جنوب خراسان هنوز هم سمبوسه آب پز به عنوان یک آش خوشمزه در روستاها رایج آست.همانطور که در تاریخ بیهقی آمده این غذا از دوران بسیار قدیم در خراسان رایج بوده است.

امروزه برای پختن سنبوسه مواد تشکیل دهنده(معمولا پیاز خوردشده- گوشت- سبزیجات و نخود از قبل پخته شده) را در تکه‌ای بزرگ از نان لواش یا برگی از خمیر می‌ریزند و نان لواش یا برگ خمیر را به صورت سه گوش می‌بندند و سپس آن را در ماهی‌تابه می‌گذارند و در روغن سرخ می‌کنند

 

مواد لازم برای تهیه سمبوسه :

نان مخصوص سمبوسه یا هر نوع نان نازکی که قابل انعطاف باشه

پیاز : 3 عدد

سیب زمینی : 2 عدد درشت

جعفری و پیازچه خورد شده : 1 پیمانه

فلفل قرمز پودر شده : به مقدار لازم

روغن برای سرخ کردن

گوشت چرخ شده در صورت تمایل.(سمبوسه رو بدون گوشت هم می شه درست کرد).

 

طرز تهیه سمبوسه : 

سیب زمینی ها رو آبپز کنید و رنده بزنید.پیاز ها رو سرخ کنید فقط در حد اینکه نرم بشه لازم نیست طلایی بشه .می تونید با ریختن نصف استکان آب در ابتدای پخت سرعت پخت رو بالا ببرید و از روغن کمتری استفاده کنید .در این صورت حتما چند دقیقه اول پخت در ماهی تابه باید بسته باشه.بعد از اینکه آب کم شد روغن رو اضافه کنید و بگذراید کمی سرخ بشه .سیب زمینی ،پیاز و جعفری رو با هم مخلوط کنید و نمک و فلفل قرمز رو به دلخواه اضافه می کنیم.اگر خواستین گوشت چرخ کرده رو با یه دونه پیاز و کمی زردچوبه سرخ کنید و به مواد اضافه کنید.

نان مخصوص سمبوسه رو از سوپر مارکت ها می تونید بخرید ولی اگر از نان های معمولی لواش استفاده کردین .نان ها رو برش بزنید.به شکل مستطیل های باریک و بلند(حدودا 7*20 cm) .مثل مراحل که تو تصویر می بینید بپیچید و یک با یک قاشق از مواد آماده شده نان ها را پر کنید.

سمبوسه ها رو در روغن داغ سرخ کنید .

 

طرز پیچیدن نان سمبوسه :

نان را به صورت مستطیل می بریم و در گوشه چپ، مقداری از مواد را می گذاریم. سپس گوشه نان را روی مواد می آوریم. این طوری یک ضلع مثلث ساخته می شود.
در مرحله بعد باید ضلع دیگر آن را بسازیم. در نتیجه نان سمت راست را روی مواد می آوریم. بدین ترتیب ما دو ضلع از مثلث را ساخته ایم.
اگر دقت کنید، دو ضلع بالایی مثلث را داریم. ولی مثلثمان ضلع پایینی ندارد. در نتیجه میزان نان باقیمانده که در پایین مثلث دیده می شود را از زیر مثلث رد می کنیم تا ضلع سوم ساخته شود.
به این ترتیب سه ضلع مثلث ایجاد شده و ما یک تکه اضافه نان هم داریم. می توانید آن را روی سمبوسه بیاورید.

 

طرز تهیه سس سمبوسه :

سس این غذا با سرکه ،رب گوجه و نمک و فلفل قرمز درست می شود .اندازه این مواد بسته به سلیقه خود شماست .اول رب گوجه رو با سرکه رقیق کنید بااندازه که راحت از قاشق بریزه بعد نمک و فلفل رو به میزان دلخواه اضافه کنید واین سس رو کنار سمبوسه ها سرو کنیدنکته:
مراقب باشید که نان لواش در حین پیچیدن خشک نشود. برای این منظور می توانید نان ها را یکی یکی از کیسه در آورده و اضافی آن را درون کیسه قرار دهید تا نرم باقی بماند.

 

نکته :

این نوع سمبوسه متداولترین نوع آن است اما مواد درون آن را می توانید به دلخواه تغییر دهید و انواع دیگری از سمبوسه تهیه کنید مثلا سمبوسه سبزیجات,یا سمبوسه پیتزا(که شامل مواد پیتزا می شود),برخی سمبوسه بالا را بدون گوشت تهیه می کنند.

منبع: آسمونی


دسته بندی : سمبوسه

تاریخ: ٥:٤٧ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه جوجه کباب بسیار ساده و راحت می باشد. جوجه کباب خوب جوجه کبابی است که طعم عالی داشته باشد و همچنین مغز پخت باشه.

طرز تهیه جوجه کباب با طعم ویژه

طرز تهیه جوجه کباب با طعم ویژه

مواد لازم برای 4 نفر :
فیله سینه مرغ 4 عدد
آب پرتقال و رنده پوست آن نصف یک عدد
نصف یک عدد آب لیمو ترش و رنده پوست آن
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری
نعناع تازه خرد شده 2 قاشق غذاخوری
زیره 4/1 قاشق چایخوری
نمک و فلفل به مقدار لازم


طرز تهیه :
مرحله 1 - فیله های مرغ را به قطعات مکعبی حدود 5/2 سانتیمتر برش دهید.
مرحله 2 - مابقی مواد لازم را در یک کاسه با هم مخلوط کرده و تکه های مرغ را به آن افزوده و به مدت 2 ساعت استراحت دهید تا مزه دار شوند.
مرحله 3 - تکه های مرغ را به سیخ کشیده، روی منقل و یا روی گاز کباب کنید. سپس در ظرف مورد نظر چیده و با کاهو و نعناع تازه تزئین کرده و همراه با برنج یا نان سرو کنید.

منبع: نیک صالحی


دسته بندی : انواع کباب، جوجه کباب

تاریخ: ٥:٤۱ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کباب تابه ای بسیار راحت درست میشه و به همراه پلو سرو می شود. طرز تهیه کباب تابه ای و مواد لازم برای ساخت آن به شرح زیر می باشد.

کباب تابه ای مخصوص

بانوکده

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده( گوساله)   نیم کیلو
پیاز   دو عدد
تخم مرغ در صورت نیاز    1 عدد
نمک و فلفل و زردچوبه   به مقدار لازم


طرزتهیه کباب تابه ای:

ابتدا گوشت چرخ کرده کمی ورز دهید بعد پیاز را در آن رنده کنید. آب پیاز را بگیرید در صورت نیاز یک عدد تخم مرغ به آن اضافه کنید نمک و فلفل و زرد چوبه به آن بزنید آن را ورز دهید ولی نه آنقدر که چربی گوشت جدا شود و به دست به چسبد. کمی روغن داخل ماهیتابه بریزید. اجاق را روشن کنید و گوشت را کف ماهیتابه بخوابانید و با دست آن را صاف کنید بعد از اینکه گوشت خودش را گرفت به کمک یک قاشق یا کفگیرک آن را مانند شکل برش دهید. برش ها را چک کنید اگر خوب سرخ شده بود برگردانید تا سمت دیگر آن نیز سرخ شود. در مرحله آخر تعدادی گوجه فرنگی را نصف کرده و داخل روغن سرخ کنید همراه با برنج یا نون سرو کنید.

منبع: بانو کده


دسته بندی : انواع کباب، کباب تابه ای

تاریخ: ٥:۳٢ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه خوراک لوبیا با دستور زیر بسیار خوشمزه می شود. این خوراک را میتوان به عنوان یک شام سبک یا یک صبحانه داغ در زمستون سرو کرد.

طرز تهیه خوراک لوبیا چیتی با سویا

F1392830679

 

مواد لازم : 

لوبیا چیتی ۱ پیمانه ( من یک قوطی کنسور استفاده کردم )

پیاز خرد شده یک عدد

رب گوجه ۱ قاشق سوپخوری سر پر

سویا ۱/۲ پیمانه

فلفل دلمه نصف یک عدد

گوجه فرنگی یک عدد

قارچ ۴ تا ۵ عدد


طرز تهیه خوراک لوبیا:

لوبیا را از شب قبل بذارین خیس بخوره و بعد آبش را خالی کنید و بذارین با حرارت ملایم بپزه که من وقت نداشتم سر راه یک قوطی کنسرو لوبیا چیتی خریدم.

پیاز را خلالی کنید و در مقدار کمی روغن سرخ کنید. قارچها را هم بشورید و ورقه ورقه کنید و به پیازها اضافه کنید و تفت بدین.

رب گوجه – نمک – فلفل – زردچوبه را هم اضافه کنید و با هم تفت بدین . سویا را ۱۰ دقیقه در مقداری آب خیس کرده و در صافی بریزید تا آبش گرفته بشه و با این مواد تفت بدین.

لوبیا چیتی پخته شده با کنسرو لوبیا چیتی را اضافه کنید و  فلفل دلمه ها را هم رشته ای خرد کنید و به این مواد اضافه کنید.

مقداری آب جوش به این مواد اضافه کنید. نمک غذا را اندازه کنید و یک دونه گوجه فرنگی را هم حلقه کنید و روی مواد بچینی و بذارین با حرارت ملایم پپزه و مزه ها با هم قاطی شن .

منبع: ناز خاتون


دسته بندی : انواع خوراک، خوراک لوبیا

تاریخ: ٥:٢۱ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

لوبیا پلو از جمله غذاهایی است که کالری بالایی دارد. مواد لازم و طرز تهیه لوبیا پلو را در ادامه مشاهده می کنید. حتما برای خانواده تان بسازید و لذت ببرید.

لوبیا پلو (راز و رمز)

مواد لازم:
برنج 4 پیمانه خیس‌کرده با نمک
لولیا سبز 500 گرم، خرد شده
گوشت مغز گوسفند 300 گرم یا راسته گوساله بدون استخوان
پیازداغ 3 قاشق سوپخوری
رب گوجه‌فرنگی 1 قاشق سوپخوری یا آب ‌گوجه فرنگی 1 پیمانه
نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
ادویه پلویی 1 تا یک‌و نیم قاشق سوپخوری
محلول زعفران 3 قاشق سوپخوری
روغن مایع 3 قاشق سوپخوری
روغن حیوانی یا کره آب‌کرده 2 قاشق سوپخوری
طرز تهیه:
بعد از آن که آب گوشت کشیده شد با کمی فلفل و زردچوبه بگذارید تا نیم‌پز شود ابتدا گوشت را به شکل مکعب‌های یک سانتی خرد کرده و همراه با پیاز تفت دهید. سپس لوبیاها را همراه آب گوجه‌فرنگی و رب گوجه‌فرنگی اضافه کرده بگذارید تا مثل خورش جا بیفتد و تنگ آب شود. در آخر نمک و ادویه را اندازه کنید برنج را طبق معمول آب‌کش کنید و 2 قاشق غذاخوری روغن مایع را با لیوان آب مخلوط کرده و روی آب‌کش برنج بریزید.یک دیگ که کمی از گنجایش برنج بزرگتر باشد 1 قاشق باقیمانده روغن را ریخته و ته دیگ (ته‌دیگ مورد علاقه سیب‌زمینی ماست و برنج) در دیگ ریخته و هر بار که از خورش ریخته کمی ادویه پلویی می‌پاشیم تا همه تمام شود و پلو را دم کرده زمانی که بخار پلو بالا آمد قبل از گذاشتن دم‌کنی 3 قاشق زعفران را روی برنج ریخته و برنج را دم کنید. و بعد از دم کشیدن در ظرف مناسب ریخته و با زعفران و برنج مخلوط تزیین کنید. و روی برنج از کره یا روغن حیوانی داغ شده بدهید.
راز و رمز‌ها
1ـ گوشت لوبیا پلو به اندازه کمی کوچکتر از قیمه خورش خرد کنید و همراه با پیازداغ کاملاً‌ سرخ کنید.
2ـ پیازداغ لوبیا پلو بهتر است نگینی خرد شود.
3ـ لوبیا باید تازه و ترد باشد و نخ آن گرفته شود و از لوبیای غیر مرغوب استفاده نشود.
4ـ اندازة خرد کردن لوبیا بستگی به سلیقه دارد و از یک‌و نیم تا 4 سانت می‌توان خرد کرد.
5ـ از لوبیای خرد شده نیز می‌توانید استفاده کنید برای فریز کردن لوبیا باید ابتدا آن را در آب جوش ریخته و بعد از یکی دو جوش آب‌کش کرده و بعد از خنک شدن فریز کرد.
6ـ برای گوشت لوبیاپلو می‌توانید از کوفته‌ریزه و یا قیمه سینه مرغ نیز استفاده کنید.
8ـ ادویه پلویی شامل دارچین،‌ تخم‌گشنیز، زیره سبز، پودر کاری یا هر نوع ادویه‌ای که مورد علاقه باشد و می‌توانید استفاده کنید.
9ـ رنگ و طعم لوبیاپلو با زعفران و با رب کم خیلی خوش طعم می‌شود و طعم واقعی لوبیا تحت تأثیر رب قرار نمی‌گیرد(یک‌بار امتحان کنید)
10ـ اگر می‌خواهید لوبیا پلو شما رنگ قرمز بیشتری داشته باشد بهتر است از گوجه‌فرنگی پوست کرده و تخم‌گرفته خرد شده استفاده کنید و نه از رب
11ـآب روغن را روی آب‌کش برنج بدهید چون از چسبیدن برنج به هم که در برنج‌های مخلوط زیاد اتفاق می‌افتد جلوگیری می‌کند.
12ـ قابلمه برنج از گنجایش آن کمی بزرگتر باشد که اندازه پلو مخلوط را داشته و برنج خوب دم بکشد و کال دم نماند.
13ـ موقع ریختن زعفران روی برنج باید دقت کنید در جاهایی که کفگیر زده‌اید برای خارج شدن بخار برنج زعفران نریزید چون مستقیماً به ته‌دیگ می‌رود و باعث سوختن ته‌دیگ برنج می‌شود.
14ـ لوبیاپلو را با گوشت چرخ‌کرده سرخ شده و مقداری هویج پخته ریز و سرخ شده یا تک‌تک نیز پخت (البته لوبیا پلوی اصل نیست)

منبع: هنر آشپزی


دسته بندی : انواع پلو، لوبیا پلو

تاریخ: ٥:۱۳ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

زرشک پلو با مرغ به روش های مختلفی میشه درست کرد. این غذا از غذاهای محبوب و پرطرفدار ایرانیان است. دستور ساخت این غذا به شرح زیر می باشد.

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

 طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

این غذای ساده و خوشمزه هم در مهمانی ها و مراسم های رسمی و هم در برنامه غذایی هفتگی جایگاهی محکم و دست نیافتنی دارد.

مواد لازم

برنج : 1 کیلو
مرغ : یک و نیم کیلو (حدود یک عدد)
زردچوبه و نمک به میزان لازم
پیاز: 1 عدد
هویج، برگ کرفس و فلفل دلمه‌ای از هر کدام : 1 عدد
رب گوجه‌فرنگی :1 قاشق غذاخوری
زعفران به میزان لازم
آبغوره : 1 استکان
روغن : 150 گرم
 ماست کمی سفت : 3 قاشق غذاخوری
 زرده تخم‌مرغ : 2 عدد
 تخم‌مرغ کامل 1 عدد
 زرشک : 150 گرم
 شکر : 2 تا 3 قاشق سوپخوری

طرز تهیه


برنج را شسته و با نمک فراوان خیس کنید. بهتر است برنج را از شب قبل خیس کنید. مرغ را شسته و خرد کنید، هر مرغ به غیر از تکه پشت به هشت قسمت تقسیم می‌شود. مرغ را به همراه نمک، زردچوبه، پیاز، هویج، برگ کرفس، فلفل دلمه‌ای و مقدار کمی آب بگذارید تا بپزد، هنگام جوشیدن آب مرغ کف روی آن را بگیرید. ضمناً چنانچه سبزیجات ذکر شده در دسترس نبود فقط پیاز کافی است چون سبزیجات ذکر شده برای گرفتن بوی نامطبوع استفاده می‌شود. ضمناً جهت پخت مرغ نمک را از اول اضافه کنید زیرا گوشت مرغ بعد از پختن نمک را به خود نمی‌گیرد.
بعد از پخته شدن مرغ آب آن را صاف کرده به همراه رب گوجه‌فرنگی و زعفران و آبغوره سس درست کنید و روی مرغ بدهید و مرغ را 15 تا 20 دقیقه با این سس بجوشانید تا غلیظ شود. در این مدت از سس به دفعات روی مرغ بریزید. ضمناً در این هنگام در ظرف را نگذارید زیرا بخار حاصله باعث از بین رفتن رنگ زعفران و رب گوجه‌فرنگی خواهد شد. مرغ آماده را کنار بگذارید. آب را بجوشانید و آب نمک برنج خیس خورده را خالی کرده برنج را داخل آب جوش بریزید. همین که برنج نیم‌پز شد و قد کشید آن را درون آبکش بریزید یکی از نشانه‌های پخت برنج این است که وقتی برنج را درون آّبجوش ریختید بعد از چند جوش برنج‌ها در آب جوش غوطه‌ور می‌شوند در این مرحله به کمک کفگیر برنج را هم زده و مقداری از برنج را روی کفگیر نگه دارید تا آب آن برود. زمانی که کفگیر را برگردانید و وارونه کنید دانه‌های برنج نباید از کفگیر جدا شوند و باید به آن چسبیده باشند، این راه نشان‌دهنده زمان آبکش کردن برنج است. برنج درون آبکش را با کمی آب ولرم بشویید تا نشاسته اضافه آن از بین رفته و دانه‌ای برنج هنگام دم کشیدن چسبندگی پیدا نکند. قابلمه‌ای را روی حرارت بگذارید. نیمی از روغن را درون قابلمه ریخته بگذارید داغ شود. در این فاصله ماست و زرده تخم‌مرغ و یک عدد تخم‌مرغ کامل و زعفران را با 2 قاشق غذاخوری روغن مایع و زعفران مخلوط کرده حدود 2 کفگیر از برنج را داخل آن بریزید و مخلوط کنید. سپس درون روغن داغ بریزید و صاف کنید، در قابلمه را بگذارید تا ته دیگ با حرارت ملایم کمی خودش را بگیرد. این کار برای این است که برنج ته‌دیگ شما با برنج ساده که روی آن می‌ریزید تا دم کنید مخلوط نمی‌شود و شما بعد از کشیدن برنج ساده، برنج زعفرانی یعنی ته‌چین را می‌توانید جداگانه داشته باشید. روی ته‌دیگ که کمی خودش را گرفت بقیه برنج درون آبکش را می‌توانید روی آن بریزید و با ته کفگیر چند حفره در برنج ایجاد کنید تا بخار آن بهتر بالا بیاید و بعد دمکنی گذاشته روی حرارت ملایم برنج را دم کنید. ضمناً می‌توانید روی برنج را کاغذ روغنی که خیس کرده‌اید بگذارید و در آن را گذاشته و در فر با حرارت 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتیگراد که قبلاً گرم کرده‌اید بگذارید تا به مدت یک ساعت برنج دم بکشد. زرشک را پاک کرده بشویید، روغن را آب کنید. زرشک را در روغن ریخته تفت دهید و در صورت تمایل شکر به آن اضافه کنید. هنگام کشیدن، مقداری از برنج را به همراه محلول زعفران با زرشک مخلوط کنید. درون دیس مقداری برنج ساده بکشید. بعد روی آن برنج زعفرانی و زرشک اضافه کنید و بعد تکه‌های مرغ را روی آن بچینید و به ترتیب برنج ساده و مخلوط با زرشک را روی آن داده و تزیین کنید. برای جلوه بیشتر دیس زرشک‌ پلو می‌توانید از خلال بادام و پسته نیز استفاده کنید.

منبع: بیا تو عروسی


دسته بندی : انواع پلو، زرشک پلو با مرغ

تاریخ: ٥:٠٢ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه سوپ شیر به صورت مرحله به مرحله در قسمت پایین گذاشته شده است. این سوپ به دلیل داشتن شیر در آن بسیار مقوی و پرخاصیت می باشد.


آشنایی با روش تهیه‌ی سوپ سفید قارچ


سوپ قارچ

مواد لازم برای سوپ سفید قارچ

ران مرغ                                      دو عدد

آرد برنج                                      دو قاشق غذاخوری

شیر                                          شش لیوان

پیاز                                             یک عدد

روغن حیوانی                             دو قاشق غذاخوری

جو پرک                                      دو کاسه سوپ‌خوری

قارچ                                           نیم کیلو

نمک و زعفران                            به مقدار لازم

فلفل دلمه‌ای                             نصف عدد

مواد لازم برای سوپ سفید قارچ

دو عدد ران مرغ (حدود 500 گرم) و یا یک عدد اسکلت مرغ (یک عدد مرغ که ران و سینه آن جدا شده است) گوشت خالص آن حدود 200 گرم می‌باشد. و یا چهار عدد مغز ران مرغ (حدود 500 گرم).

مرغمرغ

یک عدد پیاز متوسط، معادل 100 گرم. نصف عدد فلفل دلمه‌ای خردشده که در یک فنجان قرار دارد، معادل 40 گرم.

فلفل دلمه ایطرز تهیه سوپ رشته

دو کاسه ماست‌خوری جو پرک، معادل 200 گرم. شش لیوان شیر، حدوداً یک و نیم لیتر.

شیرجو پرک

سه کاسه ماست‌خوری قارچ، معادل نیم کیلوگرم. دو قاشق غذاخوری روغن حیوانی، حدود 50 گرم.

روغن حیوانیقارچ

نمک به مقدار لازم و کمی زعفران برای تزئین

زعفراننمک

دو قاشق غذاخوری آرد برنج معادل 30 گرم.

آرد برنج

طرز تهیه سوپ سفید قارچ

چهار عدد مغز ران مرغ، یک عدد پیاز درسته، نمک و آب را در قابلمه ریخته، حدود 2 الی 3 ساعت می‌پزیم.

سوپ قارچ

آب مرغ را جدا کرده، پیاز پخته‌شده را دور می‌ریزیم و گوشت‌های مرغ را خرد می‌کنیم. کمی از گوشت‌های مرغ را برای تزئین زعفرانی می‌کنیم.

سوپ قارچ

 

نصف بیشتر قارچ را با دنده ریز رنده می‌کنیم سپس آن را همراه مرغ خردشده و دو کاسه ماست‌خوری جو پرک، به آب مرغ اضافه کرده، برای یک ساعت می‌پزیم تا جو پرک پخته‌شده و سوپ سفتی به دست آید. در حین پخت چندین مرتبه سوپ را هم می‌زنیم تا ته نگیرد.

سوپ قارچ

دو قاشق غذاخوری آرد برنج را در یک لیوان ریخته، یک لیوان شیر کم‌کم به آن اضافه می‌کنیم تا محلول یکنواختی به دست آید.

سوپ قارچ

بقیه قارچ را خرد می‌کنیم سپس آن را همراه یک لیوان آرد برنج حل شده در شیر، 5 لیوان دیگر شیر و دو قاشق غذاخوری روغن حیوانی یا کره به سوپ اضافه کرده تا حدود نیم ساعت دیگر بپزد و جا بیفتد.

سوپ قارچ

سوپ آماده می‌باشد. می‌توان آن را با مرغ زعفرانی، فلفل دلمه‌ای خردشده و چند برش از قارچ تزئین کرد.

سوپ قارچ

کالری موجود در سوپ سفید قارچ

مقدار کالری موجود در کل سوپ حدود 3300 کیلوکالری می‌باشد.

سوپ قارچ

مقدار کالری موجود در یک کاسه ماست‌خوری از این سوپ 250 کیلوکالری می‌باشد.

سوپ قارچ
منبع: تبیان

دسته بندی : انواع آش و سوپ، سوپ شیر

تاریخ: ٤:٤۸ ‎ب.ظ - پنجشنبه ٢٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

یکی از غذاهای خوشمزه ما ایرانی ها سبزی پلو با ماهی است که اغلب هم دوست دارند. بهتر است در این غذا از سبزی های معطر استفاده شود.

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی

مواد لازم برای سبزی پلو ماهی

 • برنج سه پیمانه
 • سبزی پلو خرد شده یک پیمانه
 • نمک به مقدار لازم
 • زعفران در صورت تمایل
 • ماهی (هر ماهی که دوست داشتید میتونه باشه ولی معمولا رسم عید ماهی سفیده)

اگر برید سبزی فروشی و بگید سبزی برای پلو میخوام ترکیبی از سبزی های زیر رو میده(البته به غیر از نعناع و چوچاق که ما معمولا میریزیم)

 • شوید (بیشتر از بقیه)
 • گشنیز
 • جعفری
 • کمی تره
 • کمی شنبلیله
 • کمی نعناع
 • اگه شمالی هستین مقدار خیلی کمی “چوچاق” هم توی سبزی پلو حرف نداره

طرز تهیه سبزی پلو

برای سبزی پلو باید برنج رو از قبل خیس بدید و طبق این مطلب آبکش کنید، بعد سبزی های خرد شده رو بهش اضافه میکنیم با ته دیگ دلخواه میذاریم تا دم بکشه. بعضی ها سبزی رو کمی در روغن تفت میدن که من این کار رو نمیکنم.

سبزی پلو و ماهی خوشمزه

سبزی پلو و ماهی خوشمزه

طریقه سرخ کردن ماهی

ماهی رو هم اگر دوست داشتید تکه تکه و اگر دوست داشتید کامل ابتدا به کمی زرد چوبه و نمک آغشته میکنیم. روغن رو میذاریم تا کاملا داغ بشه و بعد ماهی رو به آرومی بهش اضافه میکنیم. فقط مراقب باشید که روغن بهتون نپاشه. بعد از دو سه دقیقه که یه ور ماهی روی حرارت متوسط کمی طلایی شد برش گردونید تا طرف دیگش هم طلایی بشه. هم زمان با برگردوندن، حرارت رو هم کمی ملایم کنید تا در حین سرخ شدن ماهی کاملا پخته هم بشه. در حین پختن چند باری برگردونید تا کاملا سرخ بشه. ماهی معمولا تا بیست دقیقه کاملا میپزه. البته اگر درسته گذاشتید چند باری برگردونید و نیم ساعتی صبر کنید تا کاملا بپزه.

ماهی شب عید

ماهی شب عید

برای سرو اگر نارنج تازه در دسترستونه حتما با نارنج سرو کنید و اگر نیست از آب نارنج و یا لیمو ترش استفاده کنید.

بوی ماهی در غذا

دوستای گلم ماهی مزش به اینه که بوی ماهی بده. دیدم که خیلی ها از قبل ماهی بیچاره رو توی هزارتا عرق و ادویه میخوابونن تا عطرش عوض بشه. ولی همزمان باهاش طعمش هم عوض میشه و دیگه اون طراوت رو نخواهد داشت. مخصوصا ماهی سفید اگر تازه باشه و خوب سرخ بشه اصلا بوی بدی نمیده و خیلی هم عالی میشه. البته اگر دلتون خواست میتونید نیم ساعتی توی آب و زعفران غلیظ بخوابونید تا در رنگ و بوش تاثیر بذاره.

سبزی پلو ماهی شب عید

سبزی پلو ماهی شب عید

منبع: دو نفره


دسته بندی : انواع پلو، سبزی پلو

تاریخ: ٥:۳٢ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

افرادی که به شمال سفر می کنند حتما یکسر به رستوران اکبر جوجه می زنند آخه خیلی خوشمزه است. البته خونه هم میشه ساخت. طرز تهیه اکبر جوجه شمال به شرح زیر است.

طرز تهیه اکبر جوجه غذای معروف شمال

طرز تهیه اکبر جوجه غذای معروف شمالی


رستوران های اکبرجوجه، بیشتر از نیم قرن سابقه فعالیت دارند. رستوران هایی که جوجه کباب ویژه ای سرو می کنند و البته فقط مختص مازندران و گلستان هستند. اکبرجوجه البته لقب آقای علی اکبر کلبادی هم هست که همراه با برادرانش رستوران های زنجیره ای اکبرجوجه را تاسیس کردند و البته تا حدودی جلوی متقلبان را گرفتند. اکبرجوجه اکنون به رستوران های زنجیره ای بدل شده است که همگی آرم و نشان یکسانی دارند. رستوران هایی که روی شیشه آنها نام برادران گلبادی دیده می شود شعبه های اصلی هستند.

مواد لازم:
جوجه کباب(مرغ تکه شده): یک کیلوگرم
برنج: 5 پیمانه
رب انار شیرین: دو پیمانه
لیموترش: یک کیلوگرم
زعفران دم کرده: سه قاشق غذاخوری
روغن مایع: سه پیمانه
نمک و فلفل

روش تهیه:
اگر اهل کباب خوری در خانه باشید، حتما چندباری جوجه کباب زعفرانی را به جای اینکه به سیخ بکشید، با گوجه فرنگی سرخ کرده اید. انصافا خوشمزه هم می شود. اکبرجوجه هم همین جوجه کباب است با یکی دو تفاوت؛ جوجه ها را باید در آبلیمو، نمک و آب بخوابانید. روایت هست که می گویند یک روز باید تکه های مرغ را در محلول آبلیمو، آب و نمک بخوابانید. اما از ما نشنیده بگیرید؛ سه چهار ساعت هم کفایت می کند.

بعد از این مدت، روغن را در تابه ای نسبتا گود و بزرگ داغ کنید و سپس جوجه ها در آن بچینید. جوجه ها معمولا آب می اندازند. اگر اجازه بدهید کمی آبپز شوند، به سود خودتان کار کرده اید. آب جوجه که تمام شد، باید دو طرف گوشت طلایی شود. بعد از این از روغن بیرون بیاورید.

روی جوجه ها را رب انار بریزید و با جعفری تزیین کنید.

منبع: تبیان


دسته بندی : انواع غذا با مرغ، اکبرجوجه

تاریخ: ٥:٢٠ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کباب ترش از غذاهای محلی گیلانی ها می باشد. در این غذا بهتر است از گوشت گوسفندی بدون استخوان استفاده کرد. طرز تهیه کباب ترش را در قسمت زیر می بینید.

اون‎طور که میرزا محمدرضا معتمدالکتاب تو کتاب «تاریخ قاجار» نوشته، ناصرالدین شاه بود که برای اولین بار پای کباب رو به ایران باز کرد. گفته می‌شه که به دستور شاه قاجار، شیوۀ پخت یک نوع غذای قفقازی به ایران وارد شد و بعد از کم و زیاد کردن‌های آشپزهای درباری در دستور غذا، آخرش چیزی که از آب دراومد همین کباب امروزی بود که یک غذای کاملا ایرانی به حساب می‌آد.

زمان گذشت و کباب از یه غذای درباری کم کم به غذایی بازاری تبدیل شد و با باز شدن سه چهار تا چلوکبابی تو بازار تهران یواش‌یواش جای خودش رو توی دل مردم باز کرد. از اعتمادالسلطنه نقل شده که اولین چلوکبابی تهران اسمش «نایب» بود. رستورانی به مدیریت غلامحسین‌خان نایب که تو بازار تهران بود اما درست مثل رستوران‌های اروپایی، غذا رو روی میز سرو می کرد. شاید الان نایب تو ذهن خیلی‌ها یکی از رستوران نسبتاً گرون محسوب بشه، اما اون روزگار ظاهرا قیمت یک پرس چلوکباب کاملش ۳ قرون بیشتر نبوده.

\"\"

خب، خب. حالا که این‎قدر از کباب حرف زدیم بهتره زودتر بریم سر اصل مطلب. تو همۀ سال‌هایی که کباب به عنوان یک غذای ایرانی محبوب به حیاتش ادامه داده، انواع و اقسامی پیدا کرده که شاید بین اون‌ها کباب کوبیده بیشترین طرفدار رو داشته باشه و بعدش هم شیشلیگ و بختیاری و کباب‌های جورواجور دیگه که هر کدوم برای خودشون هوادارهایی دارن. اما به نظر من و احتمالاً خیلی‌های دیگه که طبع‎شون به غذاهای ترش‌مزه روی خوش نشون می‌ده، یکی از خوشمزه‌ترین انواع کباب که شیوۀ پختش اختصاص به اهالی شمال کشور به ویژه گیلان داره، کباب تُرشه و من این‌بار می‌خوام طرز تهیه کباب ترش و البته جوجۀ ترش رو براتون توضیح بدم که با کمی تفاوت در روش اما با مواد مشابهی تهیه می‌شن.

طبق معمول، اول از همه مواد لازم:

\"\"

گوشت یا مرغ ۵۰۰ گرم
گردوی آسیاب‎شده ۱۰۰ گرم
انار ترش سابیده یا رب انار دو قاشق غذاخوری (بهترین حالت ترکیب هر دو است)
پیاز یک عدد بزرگ
سیر چند حبه
سبزی گشنیز، جعفری، نعناع (در گیلان: سبزی محلی چوچاق) خرد شده دو قاشق سوپ‌خوری
روغن زیتون یا روغن مایع چند قاشق
نمک و فلفل به مقدار لازم

اولین کار تهیه مایۀ اصلی کباب ترشه که باید باهاش گوشت و مرغ رو مزه‌دار کنید. برای این کار باید گردوی آسیاب‎شده، سیر و پیاز رنده‎شده، انار سابیده‎شده، سبزی خرد شده و فلفل رو با هم مخلوط کنید. در مورد انار یادتون باشه که اگر بعد از ساییدن بعضی از دونه‌ها هنوز درشت مونده بود قبل از استفاده از صافی ردش کنید. رب انار هم ترجیحاً خوشرنگ و خونگی باشه. سس ترش رو قبل از اینکه به گوشت اضافه‌ش کنید، بچشید و ترشی‌اش رو تست کنید.

\"\"

مرحلۀ بعد اینه که گوشت یا مرغ رو به یک اندازه خرد کنید و بعد هم مزه رو بهش اضافه کنید. قطعات گوشت و مواد حاضرشده رو جوری با هم مخلوط کنید که کاملاً آغشته بشه، بعد هم تو یه ظرف در بسته داخل یخچال بگذارید تا حداقل چهار ساعت و حداکثر یک روز بمونه و کاملا مزه‌دار بشه. البته یادتون باشه چون بافت مرغ لطیف‌تره باید کمتر از گوشت توی سس ترش بخوابونیدش.

\"\"

\"\"

خب. وقتی گوشت یا مرغ حسابی موند و مزه‌دار شد نوبت به سیخ کشیدن و کباب کردنش می‌رسه. اما نه، قبل از سیخ‎زدن باید یک مقدار نمک و چند قاشق روغن رو با مواد مخلوط کنید. موقع سیخ‎زدن هم حواستون باشه کمی فاصله بین قطعات کباب بگذارید. این کار به پخته‎شدن کامل گوشت کمک می‌کنه. اجازه بدید کباب با شعلۀ ملایم پخته بشه چون روی کباب‌ها از سس گردو و ترشی استفاده کردیم و حرارت بیش از اندازه باعث سوختن لایه رویی قبل از مغزپخت شدن کباب می‌شه. اگر بعد از سیخ‎زدن، هنوز سس کباب ترش توی ظرف‎تون باقی مونده بود هیچ ایرادی نداره، می‌تونید قبل از کباب‎کردنشون، دوباره یه لایه ازش روی کباب‌های سیخ‎زده بمالید.

\"\"

کباب مرغ و گوشت به جز مدت خوابوندنشون توی سس، یک‎سری تفاوت‌های کوچیک دیگه هم دارن که بیشتر به تفاوت‌های بافت مرغ و گوشت مربوطه. اما در جوجه ترش، مزه سیر محسوس‌تره و باید سبزی کم‎تری هم بهش اضافه بشه. علاوه بر این چون رنگ مرغ روشن‌تره از رب تیره زیاد استفاده نمی‌کنیم تا ظاهر بهتری داشته باشه. راستی می‌تونید یه مقدار زعفرون یا زردچوبه هم برای خوشرنگ‌تر شدن به مرغ بزنید.

\"\"

همۀ مراحل رو با دقت انجام دادید؟ بهتون تبریک می‌‎گم، تا کباب/جوجه ترش چند دقیقه بیشتر فاصله ندارید. یه مقدار صبر داشته باشید و بذارید کبابتون روی آتیش حسابی مغرپخت بشه و بعد میل کنید. نوش جان!

\"\"

\"\"

\"\"

منبع: ونکوور نامه

 

دسته بندی : انواع کباب، کباب ترش

تاریخ: ٥:٠۳ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

برای ساخت رشته پلو نیاز به آش تف داده شده می باشد. در ادامه طرز تهیه رشته پلو و مواد لازم را می بینید. امیدوارم که خوشتان بیاید.

مواد لازم جهت تهیه رشته پلو با مرغ برای 4 نفر

مواد لازم مقدار واحد توضیحات
برنج 3 پیمانه  
رشته پلویی 150 گرم  
فیله مرغ 400 گرم  
پیاز 1 عدد  
گرد غوره 1 قاشق مربا خوری  
سماق   به میزان لازم  
فلفل سیاه   به میزان لازم  
زردچوبه   به میزان لازم  
زعفران   به میزان لازم  
روغن   به میزان لازم  
نمک   به میزان لازم  
 
 

طرز تهیه : رشته پلو با مرغ

ماهیتابه را با کمی روغن چرب کنید و فیله ها را کف آن بچینید و پیازهای خرد شده را روی آن قرار دهید و کمی زرد چوبه و نمک هم روی آن بپاشید و به اندازه یک استکان کوچک هم آب اضاف کنید و بگذارید مرغ ها بپزند. حدود نیم ساعت برای پختن مرغ ها کافیست


در قابلمه آب را جوش بیاورید بعد برنج خیس خورده را هم با آب جوش بیافزایید. وقتی زمان آبکشی برنج رسید رشته ها را اضافه کنید و بگذارید کمی جوش بزند تا نرم شود.

 

 

بعد برنج را ابکش کنید. 

 

 

مخلوط سماق و فلفل قرمز و گرد غوره را به همراه فیله های پخته شده لایه به لایه با برنج در قابلمه میریزیم. البته ته دیگ را فراموش نکنید. میان لایه ها هم زعفران دم کرده بریزید.

 

 

بعد برنج را دم کنید.

 

بعد از 45 دقیقه غذا آماده است.

* نسبت گردغوره، فلفل قرمز و سماق هم به سلیقه خودتان و ذائقه تان بستگی دارد.

منبع: bamacook.com


دسته بندی : انواع پلو، رشته پلو

تاریخ: ٤:٥٤ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

طرز تهیه و مواد لازم برای ساخت باقالی پلو با ماهیچه را در ادامه مشاهده می کنید. برای ساخت این غذا بهتر است از گوشت تازه استفاده شود.

باقالی پلو با ماهیچه مجلسی

باقالی پلو با ماهیچه مجلسی

باقالی پلو با ماهیچه مجلسی

 

شوید باقالا پلو مجلسی با ماهیچه

در بخش آشپزی مجله BM امروز طرز تهیه یک غذای فوق العاده خوش طعم ایرانی را برای شما در نظر گرفته ایم امیدواریم از طبخ آن لذت ببرید. باقالی پلو با ماهیچه یکی از لذیذترین غذاهای ایرانی هست که حتی شنیدن اسم اون هم دهان هر کسی آب می اندازد.

مواد لازم برای ۴ نفر:

برنج: ۴ پیمانه

شوید پاک شده: ۳ پیمانه

پیاز: ۲ عدد متوسط

برگ بو: ۱ عدد

زعفران دم کرده: نصف استکان

باقلا لپه ای: ۳ پیمانه

ماهیچه گوسفند:۳ پیمانه

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری

روغن به مقدار لازم

نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه

برنج را از شب قبل با آب و ۲ قاشق غذا خوری نمک خیس کنید.

گوشت را به همراه یک پیاز بزرگ و برگ بو و کمی آب روی حرارت بالا بگذارید تا آب به جوش بیاید. کف روی گوشت ماهیچه را بگیرید و اجازه بدهید به مدت ۲ ساعت با حرارت متوسط بپزد.

در یک قابلمه تا نصفه آب بریزید و در زمان جوش یک قاشق نمک اضافه نموه و باقلا را در آب بریزید تا ۲۰ دقیقه بجوشد. اگر باقلا خشک است از ۴ ساعت قبل خیس کنید.

بعد از آب برنج را خالی کرده و برنج را داخل قابلمه ریخته و در زمان مناسب با باقلا آبکش کنید.

ته دیگ مورد نظر را در قابلمه ای بریزید و یک لایه از برنج و باقلا را روی ته دیگ ریخته و سپس شوید را به آرامی با آنها مخلوط کنید و این کار را در چند لایه انجام دهید .

زعفران دم کرده را به همراه روغن روی برنج ریخته و اجازه دهید تا برنج دم بکشد.

در انتهای پخت گوشت باید یکی تا دولیوان آب از گوشت باقی مانده باشد. آب گوشت را صاف کرده و پیاز و برگ بو را خارج کرده و کمی نمک روی گوشت بپاشید.

در تابه ای یک پیاز باقیمانده را خلالی و سرخ کنید و زردچوبه هم اضافه کرده و سپس رب را اضافه کرده و تفت دهید و سپس گوشت را اضافه کنید و سرخ کنید. باقیمانده زعفران را نیز ریخته و نمک و ادویه را بچشید.

آب گوشت  صاف شده را روی مواد ریخته و اجازه هید تا آب گوشت با درب باز کشیده شود.

گوشت ها را لای پلو داخل دیس سرو کنید.

منبع: bm-kerman.ir


دسته بندی : انواع پلو، باقالی پلو با ماهیچه

تاریخ: ٤:٤٤ ‎ب.ظ - چهارشنبه ٢٥ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

سلام عزیزان گلم امروز میخوام برای شما طرز تهیه خورشت بامیه با طعم ایده آل را بزارم. پس اگر دوست دارید این خورشت خوشمزه را یاد بگیرید با من همراه باشید.

طرز تهیه خورشت بامیه با گوشت

خورشت بامیه خوشمزه

خورشت بامیه خوشمزه

مواد لازم برای تهیه خورشت بامیه

 • بامیه ریز یک کیلو
 • گوشت خورشتی ٣٠٠ گرم گوسفند یا گوساله فرقی نمیکنه
 • پیاز  یک عدد
 • سه حبه سیر
 • آب گوجه فرنگی یک ونیم لیوان
 • رب یک قاشق
 • آبلیموی تازه نصف استکان
 • نمک و فلفل بمقدار لازم
بامیه تازه

بامیه تازه

مواد لازم برای تهیه خورشت

مواد لازم برای تهیه خورشت بامیه

طرز تهیه خورشت بامیه

پیاز را نگینی خرد میکنیم در قابلمه ریخته با یک قاشق روغن سرخ میکنیم. وقتی پیاز کمی طلایی شد، گوشت را اضافه میکنیم.  بعد از اینکه گوشت را کمی تفت دادیم سیر خرد شده را اضافه میکنیم. یک قاشق مربا خوری زردچوبه و رب را هم به مواد اضافه کرده و آب رو هم بمقدار کافی برای پخت گوشت میریزیم و میذاریم تا حدود یک ساعت و نیم بپزد. بستگی به پخت گوشت داره. گوشت که تقریبا نمیه پخته بامیه های سرخ کرده را داخل گوشت ریخته و آب گوجه را هم اضافه میکنیم.

آموزش تهیه خورشت بامیه

آموزش تهیه خورشت بامیه

نمک  وآبلیموی تازه را هم می افزاییم یک کوچولو هم زده درب خورشت را میذاریم تا جا بیوفته. فقط خیلی مراقب باشید. هم زدن زیاد و کم آب بودن خورشت و شعله زیاد گاز باعت له شدن و از ریخت افتادن بامیه ها و خورشت میشه. باید دقت کنید آب خورشت مناسب باشه که هی آب نریزید. نیم ساعت هم برای بامیه کافیست که بپزه البته اگه بامیه کوچک وخوبی باشه. وقتی خورشت جا افتاد با پلوی خوشمزه ایرانی نوش جان میکنید.

طرز تهیه خورشت بامیه

طرز تهیه خورشت بامیه

نکات کلیدی وا نرفتن بامیه ها و خورشت بامیه

 • هم زدن زیاد میتونه باعث وا رفتن بامیه ها بشه. پس زیاد هم نزنید.
 • کم بودن آب خورشت و هی آب اضافه کردن باعث از ریخت و قیافه افتادن خورشت میشه.
 • زیاد بودن شعله گاز هم میتونه در وا رفتن بامیه ها تاثیر داشته باشه.

منبع: دو نفره


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت بامیه

تاریخ: ۸:٠٥ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز میخوام طرز تهیه آش شلغم را به شما دوستان گلم آموزش بدم که در فصل سرما به دردتون میخورد. این آش برای رفع سرفه و سرماخوردگی مفید می باشد.

طرز تهیه آش ماش و شلغم

آش و سوپ ، لیموترش

ابتدا گوشت گوسفند را با پیاز و نمک و زردچوبه بپزید سپس ریش کنید. ماش را از قبل خیس کنید و بپزید .

مواد لازم :

ماش                     1 لیوان
هویج                     2 عدد خرد شده
گردن گوسفند         200 گرم
شلغم                   2 عدد خرد شده
اسفناج و گشنیز      300 گرم
پیاز                       3 عدد خرد شده
سیر                      2 حبه خردشده
آویشن خشک         مقداری
زعفران دم کرده       مقداری

طرز تهیه آش شلغم:

ابتدا گوشت گوسفند را با پیاز و نمک و زردچوبه بپزید و بعد ریش کنید . ماش را از قبل خیس کنید و بپزید . سپس با کمی هویج و گوشت گردن گوسفند ریش ریش شده همراه با تکه های شلغم خرد شده و اسفناج و گشنیز اضافه کنید و البته با پیاز فراوان و کمی سیر و آویشن فراوان و زعفران مخلوط کنید و بپزید . بگذارید تا کاملا بپزد و سپس با لیموترش تازه سرو کنید .

منبع: نمناک


دسته بندی : انواع آش و سوپ، آش شلغم

تاریخ: ٧:٤۱ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

کباب برگ را با گوشت راسته و فیله گوسفندی درست می کنند. برای اینکه گوشت ها نسوزد و لطیف شود روغن به گوشت ها می زنیم. همچنین برای طعم دار کردن در حین پخت از کره و زعفران استفاده می کنیم.

طرز تهیه کباب برگ خانگی وسوسه انگیز

کباب برگ را نباید هیچ وقت لای نان قرار داد زیرا آب کباب به خورد نان می رود و خشک می شود.

کباب برگ خانگی بسیار لذیذ

کباب برگ از جمله کباب های خوشمزه ای است که معمولا در خانه تهیه نمی شود ، اما باید بدانید با کمی دقت و یاد گرفتن فوت کوزه گری آن می توانید اعضای خانواده را به خوردن یک کباب برگ خانگی و کاملا بهداشتی میهمان کنید .

برای تهیه کباب باید از گوشت راسته گوساله یا گوسفند استفاده کرد، نکته قابل توجه برای تهیه کباب خوب انتخاب گوشت آن است که باید نرم باشد ( به وسیله گردهای مخصوص نرم کننده گوشت نیز می توان گوشت را نرم و ترد کرد ) ولی بهتر است گوشت را باآب پیاز و فلفل 24 ساعت قبل آماده و نرم کنیم .توجه داشته باشید انواع کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود.

مواد لازم :
گوشت راسته پاک کرده : یک کیلو و نیم

پیاز : دو سه عدد
روغن زیتون : یک استکان
فلفل بو نمک : به مقدار کم

کباب برگ خانگی بسیار لذیذ

طرز تهیه :
کباب برگ را می توانیم به هر اندازه که میل داریم پهن کنیم، به این ترتیب که راسته را روی تخته می گذاریم به اندازه ای که میل داریم پهنای کباب بشود یک قطعه جدا می کنیم مثلا پهنا چهار انگشت و آن قطعه را پهلوی قطعات دیگر گوشت می گذاریم  وقطعات دیگر را می بریم ( با این عمل پهنای تمام گوشتها به یک اندازه می شود ) بعد گوشت را به قطر نیم سانتیمتر ورقه ورقه می کنیم و آماده می گذاریم.

پیاز را نرم رنده می کنیم و روغن زیتون و فلفل را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و گوشت را در این مایه می خوابانیم و می گذاریم یک شب بماند.
 بعد از ۲۴ ساعت گوشت ها را به سیخ کشیده و کمی روی آن را با کارد می کوبیم و روی حرارت ملایم کباب می کنیم و گاهی سیخهای کباب را بر می گردانیم کباب باید در عین پختگی زیاد خشک نشود و آبدار باشد .
کبابها را در دیس می کشیم و روی آنها را کمی نمک می پاشیم و کمی هم کره روی آن می گذاریم و اطراف آن را با پیاز خلال کرده و جعفری تزیین می کنیم .

کباب برگ را نباید هیچ وقت لای نان قرار داد زیرا آب کباب به خورد نان می رود و خشک می شود. در صورتی که بخواهیم از گردهای نرم کننده مخصوص گوشت استفاده کنیم برای هر کیلو گوشت یک قاشق مربا خوری از گرد نرم کننده را با پیاز رنده شده مخلوط می کنیم و نیم ساعت قبل از کباب کردن گوشت را در این مایه می خوابانیم. می شود بدون روغن زیتون هم گوشت کباب را آماده کرد و در مایه از یک قاشق چایخوری زعفران سائیده استفاده نمود.
کباب برگ را با چلو و گوجه فرنگی کباب شده سرو می کنند .

منبع: کباب برگ


دسته بندی : انواع کباب، کباب برگ

تاریخ: ٧:٢۸ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

یکی از غذاهای ایرانی کلم پلو محسوب می شود. برای درست کردن این غذا نیاز به برگ کلم داریم. طرز تهیه کلم پلو خانگی را در ادامه مشاهده می کنید.

کلم پلو

کلم پلو

مواد لازم:

نصف یک کلم برگ کوچک خرد شده

برنج 2 پیمانه

پیاز متوسط یک عدد

گوشت چرخ کرده 200 گرم

سرکه 3- 4 قاشق غذاخوری

رب 2 قاشق غذاخوری

زیره سیاه 1 قاشق چایخوری

زردچوبه و زعفران آب کرده به میزان دلخواه

نمک و فلفل به میزان لازم

 

طرز تهیه:

پیاز را خرد کرده  و در روغن چرخ بدهید تا طلایی شود زردچوبه را اضافه کنید سپس گوشت را اضافه کنید و تفت دهید. ادویه ها که شامل نمک ، فلفل ، زیره هست را تو این مرحله اضافه کنید. من یک قاشق چایخوری تو این مواد زیره ریختم، طعم کلم پلو با زیره به نظرم محشر میشه، میخواستم دارچین هم بریزم یادم رفت!
این مواد را از تو ماهیتابه بردارین و کلم برگهای رشته ای خرد شده را اضافه کنید .این کلمها یک تفت بخورن آب میشن یا به عبارت بهتر حجمشون کم میشه ( من بیشتر از اون نصفه کلم استفاده کردم) 

اینجوری میشن. تو این مرحله تفت خوردن بهش اون 3 4 تا قاشق سرکه را اضافه کنید. ( سرکه را برای این میریزیم که بوی کلم گرفته بشه)

بعد رب را بهش اضافه کنید و تفت بدین، گوشت را هم اضافه کنید و بهش 2 3 لیوان آب اضافه کنید و بذارین مواد نیم ساعتی با هم بپزن و آبشون کشیده بشه. تو این مرحله زعفران آب کرده را هم اضافه کنید. 

برنج را آب کش کنید و ته قابلمه را ته دیگی که دوست دارید بچینید و روش یک لایه برنج آب کش شده و یک لایه مایه کلم و گوشت بریزید و تا آخر ادامه دهید.
در انتها اطراف برنج نصف لیوان آب بدهید و بذارید برنجتان برای مدت تقریبا 40 دقیقه دم بکشد.من یک سالاد کلم هم درست کردم که در کنارش خوردیم دستور اونم به زودی براتون میذارم .

دوستان شما عکس بالایی را بیشتر دوست دارین یا عکس پائینی را ؟منبع: الی گولو


دسته بندی : انواع پلو، کلم پلو

تاریخ: ٧:۱٧ ‎ب.ظ - سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

این خورشتی که الان میخوام بهتون آموزش بدم بسیار بسیار عالی می باشد. طرز تهیه خورشت به آلو را در زیر این متن مشاهده می کنید.

مواد لازم برای 2 نفر:

گوشت گوسفند خرد شده:برای هر نفر5 تا 8 تکه خورشتی

به:3 عدد متوسط(اندازه پرتقال)

لپه:1 کاسه ماست خوری سر خالی

نمک و فلفل و زردچوبه

دارچین:نصف قاشق چ خ

رب گوجه:1/5 قاشق غذاخوری

آلو بخارا:8 عدد

پیاز متوسط:1 عدد

زعفران آب زده:2 قاشق غ خ

ابتدا گوشت و پیاز رو باهم تفت بدید و وقتی تفت دادید کمی فلفل سیاه روش بریزید و با 4 لیوان آب بذارید 1 ساعت بپزه

لپه رو هم تو این فاصله تو آب بذارید خیس بخوره

 

 

 

بعد از گذشت 1 ساعت تو یه قابلمه لپه و گوشت و پیاز رو که چختید با هم کمی تفت بدید تا لپه ها کمی طلایی بشن و زردچوبه هم اضافه کنید

و آب گوشت رو روی این مواد ریخته و باز نیم ساعت بذارید بپزن

 

 

سپس به رو که خرد کردید بهش اضافه کنید و باز 30 تا 40 دقیقه زمان بدید که بپزن

 

 

بعد زعفران و رب گوجه رو که کمی تفت دادید و نمک و فلفل و دارچین و آلوهایی که شسته و 5 دقیقه خیس کردید رو اضافه کنید

و بذارید تا خورشت خوب جا بیفته  و روغن بندازه 

 

 

 

 

به به خورشت خوشمزه ما آماده اس 

نوش جان

 

 

منبع: آشپز هنرمند


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت به آلو

تاریخ: ٧:٢۱ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

در ادامه همین متن طرز تهیه شیرین پلو را می بینید. برای ساخت این غذا نیاز به پوست نارنج یا پوست پرتغال دارید. البته باید ابتدا تلخی پوست نارنج یا پرتغال گرفته شود.

شیرین پلو مجلسی

شیرین پلو

مواد لازم:

۵٠٠ گرم هویج خلالو تفت داده شده
٢۵٠ گرم خلال پوست نارنج یا پرتقال
۵٠٠ گرم مرغ
٢٠٠ گرم خلال بادام
۵٠ گرم خلال پسته
١ کیلوبرنج
١ پیمانه شکر
روغن یا کره به میزان لازم
زعفران و نمک به میزان لازم

طرز تهیه:

خلال بادام را با آب سرد شسته و به مدت یک ساعت در آب سرد خیس و بعد توی آبکش بریزید گذاشته تا آب آن برود. مرغ را با یک عدد هویج، یک عدد پیازومقداری نمک وفلفل گذاشته تا پخته شود.هویج رابا کمی کره درتابه بریزید و خلال بادام را اضافه وکمی تفت دهید.خلال پرتقال راهم اضافه وکمی تفت دهید.دوبار خلال را در آب سرد قرارداده تا تلخی آن گرفته شود.خلال نارنج یا پرتقال را سه بارهر بار به مدت سه تا پنج دقیقه جوشانده وآب آن را عوض کنید.تا تلخی آن گرفته شود.شکرو مقداری آب هم به مواد اضافه کنید وگذاشته مواد با شکر به مدت ۵ دقیقه جوشیده و شیرین شوند.

کف ظرف مورد نظر سیب زمینی یا نان میگذاریم و مقداری برنج روی آن میریزیم و از مواد آماده شده روی برنج ریخته دوباره برنج میریزیم و تکه های مرغ را روی برنج میریزیم. دوباره از مواد روی مرغها ریخته و بقیه برنج را روی آنها میریزیم.
حرارت زیر این غذا باید خیلی کم باشد چون شیرین پلو به خاطر شیرینی که دارد زود میسوزد.
میتوان این غذا را داخل فر هم تهیه کرد.
بقیه مواد را روی برنج ریخته و مقداری زعفران دم شده روی آن میریزیم و مواد رویی را کمی با هم مخلوط میکنیم.
مقداری کره یا روغن روی غذا میریزیم و ظرف را به مدت یک ساعت روی حرارت ملایم میگذاریم.

مرغ را هم میتوانیم لای برنج دم بگذاریم و هم میتوانیم بعد از اینکه برنج را کشیدیم لای پلو بگذاریم. که اگر لای برنج دم کنیم طعم مواد را گرفته و خوش طعم تر میشود.
خلال پسته را نباید بشوریم و نباید لای پلو دم کنیم بلکه آن را تمیز کرده و کمی تفت دهید، تا براق شود و برای روی پلو استفاده کنید.

منبع: مجله سرگرمی نایاب فان


دسته بندی : انواع پلو، شیرین پلو

تاریخ: ٧:٠۳ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آموزش آشپزی امروز ام را به طرز تهیه خورشت ماست اختصاص میدم. برای ساخت این خورشت باید از ماست چکیده بی نمک فراوان استفاده کرد.

خورش ماست (اصفهان)

این خورشت ، یک نوع دسر است که به تنهایى سرو مى شود .

مواد لازم :

گوشت گردن بدون استخوان 250 گرم (با استخوان 300 گرم)
ماست چکیده بی نمک 2.5 کیلوگرم
شکر 1 پیمانه سرخالی
زرده تخم مرغ 2 عدد
آب 2 تا 3 پیمانه
پیاز 1 عدد
گلاب، زردچوبه، نمک، زعفران ساییده به اندازه کافی
خلال پسته، بادام و زرشک به اندازه کافی (برای تزیین)

طرز تهیه :

 1. گوشت گردن را با پیاز، زردچوبه، نمک و آب کاملاً بپزید. استخوان ها را جدا کرده و گوشت را با گوشت کوب، درون یک ظرف مسی یا تفلون خوب بکوبید تا سفید و یکدست شود. توجه داشته باشید که انجام این بخش بسیار اهمیت دارد. پس از خاتمه کوبیدن، گوشت کوب را بر روى گوشت بکشید تا خورش ماست کشدارشود.
 2. زرده های تخم مرغ، ماست و شکر را خوب مخلوط کرده و روی شعله قرار دهید. مواد را خوب به هم بزنید تا جوش بیایند. هنگامی که مایه به جوش آمد، گوشت گردن کوبیده شده را در تابه ریخته و مخلوط ماست، زرده تخم مرغ و شکر را بدان بیفزایید و مواد را بخوبی با یکدیگر مخلوط کنید. اگر کل مراحل را به خوبی انجام داده باشید، غذایی به دست می آید که حسابی کش می آید.
 3. زعفران را آب زده و در صورت تمایل مقداری گلاب به آن اضافه کنید.
 4. خورشت ماست به دست آمده را با زرشک، خلال بادام و پسته تزیین نمایید. بهتر است خورش را 24 ساعت پیش از سرو کردن تهیه کرده و در یخچال نگهداری کنید تا جا بیفتد.

نکات:

 1. این خورش سرد سرو می شود.
 2. از ظرف با جنس روی برای کوبیدن استفاده نکنید وگرنه رنگ غذا تیره و بد می شود.

منبع: کانون فرهنگی نور


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت ماست

تاریخ: ٦:٥٧ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

سلام عزیزان گلم روزتون بخیر, امروز قصد دارم برای شما دوستان نازنینم دستور ساخت یک غذای خوشمزه را بدم. طرز تهیه مرغ شکم پر را در ادامه مشاهده می کنید.

اموزش طرز تهیه مرغ شکم پر

مرغ را با آب لیمو یا آب نارنج ، نمک ، فلفل و زعفران حل شده ( زعفران ساییده را در آب جوش حل می کنیم ) مخلوط می کنیم تا یک ساعت بماند

اموزش طرز تهیه مرغ شکم

 مواد لازم برای 8-6 نفر :

 مرغ   1 عدد ( دو کیلویی )
 سبزی خرد شده  یک لیوان شامل ( جعفری، گشنیز، نعنا  و ترخون )
مغز گردوی چرخ شده   یک فنجان
 آلو و قیسی خرد شده نصف فنجان 
 پیاز سرخ شده 2 قاشق سوپخوری 
 زعفران ساییده  نصف قاشق چایخوری
 زرشک  2 قاشق سوپخوری
 شکر  یک قاشق سوپخوری
 آب لیمو یا آب نارنج  3-2 قاشق سوپخوری
نمک و فلفل به مقدار لازم

 
 طرز تهیه:

 مرغ  را با آب لیمو  یا آب نارنج ، نمک ، فلفل و زعفران  حل شده ( زعفران ساییده را در آب جوش حل می کنیم ) مخلوط می کنیم تا یک ساعت بماند. سبزی را با یک قاشق سوپخوری روغن کمی تفت می دهیم و بقیه مواد یعنی مغز گردوی  چرخ شده ، آلو و قیسی خرد شده ، پیاز سرخ شده ، زرشک و شکر را به آن اضافه می کنیم.
مخلوط را در شکم مرغ  جای می دهیم. جلوی شکم آن را قبل از دوخت یک تکه کاغذ فویل قرار می دهیم. بعد شکم مرغ  را می دوزیم و در قابلمه ای که گنجایش مرغ  را داشته باشد، با 3 قاشق سوپخوری روغن داغ شده، با شعله ملایم سرخ می کنیم. 3-2 فنجان آب را در چند بار اضافه می کنیم، تا مرغ  پخته شود، ولی له نشود. پس از طبخ، باید نصف فنجان آب داشته باشد.

منبع: پرشین وی


دسته بندی : انواع غذا با مرغ، مرغ شکم پر

تاریخ: ٦:٤٩ ‎ب.ظ - دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

در شهرهای مختلف این آش را به روش های مختلف درست می کنند. این آش محبوبیت بسیاری در برخی از شهرها دارد. طرز تهیه آش ماست را در ادامه مشاهده می کنید.

yogurt-soup-preparation

مواد لازم برای تهیه آش ماست :

برنج نیم‌کیلو

گوشت گردن بدون استخوان 600 گرم

پیاز داغ 5 تا 6 قاشق سوپ‌خوری

شوید تازه 2/1 پیمانه نیم کیلو

نعناع خشک (الک شده) 1 قاشق سوپ‌‌خوری

لپه 2/1 پیمانه

ماست ترش 1 کیلو

خلال پرتقال 1 عدد

 

روش تهیه آش ماست :

برنج و پیاز داغ و لپه را با 6 پیمانه آب گوشت و روی حرارت ملایم می‌گذاریم نمک و فلفل می‌ریزیم و می‌گذاریم لپه و برنج پخته شود؛

گوشت را جداگانه با یک عدد پیاز و کمی نمک و فلفل می‌گذاریم بپزد بعد از پخته شدن باید گوشت آب نداشته باشد گوشت را می‌کوبیم و کنار می‌گذاریم؛

سبزی را با دقت تمیز می‌کنیم و می‌شوییم و خرد می‌کنیم و به آش اضافه می‌کنیم ماست را به آش اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم کاملاً بجوشد و جا بیفتد خلال شیرین شده پرتقال را اضافه کرده آش را برای یک ساعت تا یک ساعت و نیم روی حرارت می‌گذاریم در اواخر طبخ 3 تا 4 قاشق پیاز داغ اضافه می‌کنیم و در ظرف مورد نظر می‌ریزیم و روی آن را نعناع داغ و پیاز داغ تزیین می‌کنیم؛

 

نکته :

آش ماست را بهتر است در ظرف تفلون آن را تهیه کنیم و از ظرف رویی استفاده نکنیم؛
اگر بخواهیم آش کش بیاید مدت زمان بیشتری آن را بهم میزنیم،
ماست را یک روز قبل از یخچال بیرون می‌گذاریم و یک قاشق نمک در آن می‌ریزیم و درموقع استفاده کردن آن را با همزن میزنیم تا ماست حالت صافی پیدا کند و بعد آن را داخل آش می‌ریزیم.

منبع: آسمونی


دسته بندی : انواع سوپ و آش، آش ماست

تاریخ: ٦:٢۳ ‎ب.ظ - یکشنبه ٢٢ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

سلام دوستان قشنگم صبح بخیر, قصد دارم امروز برای شما طرز تهیه خورشت مرغ خوشمزه و خوش طعم را بزارم اگر دوست دارید من را همراهی کنید.

دستور ساخت خورشت مرغ

-اول یک ظرف انتخاب کنید که همه مرغ ها را بتوان در یک ردیف کف آن چید، مرغ ها نباید روهم روهم باشن، بنابراین بهترین ظرف برای این کار تابه هست.
- پیاز رو حلقه حلقه کنید و یک ردیف کف ظرف بچینید که برای یک تابه متوسط نصف پیاز کافیه،
- مرغ ها رو بچینید روی پیاز، کمی به مرغ ها نمک بزنید، 2 قاشق آب کف ظرف بریزید، در ظرف رو کامل بگذارید و روی حرارت خیلی ملایم 10 دقیقه بذارید بمونه تا آبش تموم شه و خونابه ها بیرون بیان و روغن بندازه . کمی در روغن جلز و ولز هم بکنه و بوی خوبی بلند بشه عالیه
- پیاز قبلی رو دور بریزین و نصفه بقیه ش رو خرذ کنید و تفت بدید تا طلایی و خوشرنگ بشه
- به پیازا یک قاشق رب اضافه کنید و تفت بدید
- 1 پیمانه پر آب و ادویه دلخواه و کمی زعفران اضافه کنید و مخلوط کنید و مرغ ها را توی این سس قرار بدین،
- سپس سس اصلی (مخلوطی غلیظ از رب، نمک، کمی زعفران آب کرده، کمی فلفل و 1/3 لیوان آب) رو روی مرغها بریزید و با حرارت ملایم گاز بذارید بپزه.
-اگر هم میخواین در خورش بریزین دیگه اضافه کردن مجدد پیاز و زدن سس و رب لازم نداره.
- برای زرشک پلو بعد از این که شروع به قل قل کرد دم کنی بذارید و حرارت رو کم کنید تا حدود نیم ساعت الی 1 ساعت بپزه. فوق العاده خوشمزه و خوش بافت میشه. باید دم کنی تا حدی بمونه گه در انتها 1/5 استکان آب یا همون سس مونده باشه البته اگه  همراه سس دوست دارید و گرنه میتونید آب کمتر بریزید.

منبع: سفره خونه


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت مرغ

تاریخ: ٦:۳٦ ‎ب.ظ - شنبه ٢۱ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز دوست دارم برای شما گل های باغ زندگی طرز تهیه کوکو سیب زمینی را بزارم. اگر اهل کوکو خوردن هستید با من همراه باشید تا دستور ساخت یک کوکو خوشمزه را به شما بگم.

کوکو سیب زمینی

مواد لازم برای 3 الی 4 نفر:

 • سیب زمینی 3 عدد بزرگ
 • پیاز متوسط 2 عدد
 • تخم مرغ 4 عدد
 • گردو 4 عدد
 • زرشک 1 قاشق غذاخوری
 • نمک، زردچوبه و فلفل به میزان لازم
 • روغن به میزان لازم

طرز تهیه:

سیب زمینی ها را پوست کنده و با رنده درشت رنده کنید. پیاز را هم می توانید رنده کنید و هم بصورت نگینی ریز درآورید. گردوها را شکسته و با دست خرد کنید. نمک، زردچوبه و فلفل را اضافه کرده و تمام این مواد را خوب با یکدیگر مخلوط کنید.

در کاسه ای دیگر تخم مرغها را با چنگال آنقدر بهم زنید تا پف کرده و هوای بین آن خالی شود سپس به مواد بالا اضافه کنید.

روغن در ماهی تابه بایستی داغ شود. کمی از مواد را داخل ماهی تابه ریخته، زرشک را روی سطح آن پاشیده و سپس بقیه مواد را روی این لایه بریزید چون زرشک در معرض حرارت مستقیم در روغن به سرعت می سوزد و سیاه می شود بنابراین زرشک را در لایه میانی کوکو بپاشید. شعله را ملایم کرده و درب ظرف را نگذارید چون عرق می کند. در ماهی تابه تفلون کوکو به راحتی برمی گردد کوکو را در سینی یا ظرف استیل یا فلزی که هم شکل تابه، دایره یا مستطیل است برگردانید و دوباره به تابه منتقل کنید تا طرف دیگر غذا هم پخته شود. برای راحتی کار می توانید از تابه هایی استفاده کنید که دو طرفه هستند و دو بخش تابه مثل دو در به هم چسبیده و تفلون آن هم از جنس محکمی است که در برابر حرارت مقاوم است. وقتی یک طرف کوکو پخت درب تابه را رویش گذاشته و با یک چرخش محتویات کوکو را به سمت دیگر تابه منتقل کرده تا هر دو طرف کوکو بپزد.

برای تزئین این غذا می توانید از چند برگ کاهو، چند قاچ نازک گوجه فرنگی یا چند عدد زیتون همراه خیار شور استفاده کنید. برخی کوکو را با ترشی یا شوری یا ماست مصرف می کنند ولی خوردن آن با ترشی و سبزی تازه بسیار لذیذتر است.

این غذا هم حاوی مواد مغذی بالایی است و هم زود و سریع آماده می شود و می توانید برای وعده شام یا بصورت ساندویچ در میان وعده بچه ها در مدرسه استفاده کنید.

منبع: www.yadbegir.com


دسته بندی : انواع کوکو، کوکو سیب زمینی

تاریخ: ٧:۱٢ ‎ب.ظ - پنجشنبه ۱٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

سوپ انواع مختلفی دارد ازجمله: سوپ جو, سوپ قارچ, سوپ رشته و... من سوپ جو را به همه سوپ ها ترجیح میدم چون خیلی مزه آن جالب میشه. طرز تهیه سوپ قارچ را در ادامه می بینید.

سوپ قارچ

سوپ قارچ

این سوپ به خاطر مواد رنگی که در اون به کار میره و زمینه روشنی که به خاطر شیر و خامه داره، خیلی شکیل و زیباست و یک پیش غذای خوب هم به حساب میاد.

مواد لازم برای تهیه سوپ قارچ

 • قارچ تازه نیم کیلو
 • هویج دو عدد متوسط
 • تره فرنگی خرد شده نصف لیوان
 • پیاز دو عدد متوسط
 • کره 100 گرم
 • خامه 200 گرم
 • شیر یک لیوان
 • آب  3 لیوان
 • آرد دو قاشق غذا خوری
سبزیجات سوپ

سبزیجات سوپ

نکته خرد کردن مواد اولیه

خرد کردن مواد این سوپ کاملا سلیقه ای هست. هویج وقتی در سوپ پخته بشه، اگر درشت خرد شده باشه کمی به شیرینی میزنه و ممکنه بعضی ها دوست نداشته باشن. همچنین افرادی هستن که از اینکه قارچ درشت باشه و زیر دندون بیاد، خوششون نمیاد. پس کاملا سلیقه ای میتونیم اون رو با توجه به علایق خودمون و خونوادمون خرد کنیم. اگر همه سبزیجات رو به شکل نگینی خرد کنید و قارچ رو ورقه بکشید، سوپ زیبا تری خواهید داشت.

قارچ

قارچ

طرز تهیه سوپ قارچ

ابتدا پیاز خرد شده  رو با کره روی حرارت ملایم قرار میدیم تا تفت بخوره. هویج و تره رو هم خرد میکنیم و وقتی پیاز کمی طلایی شد بهش اضافه میکنیم. کمی که سبزیجات با هم تفت خوردن ( حدود 5 تا 10 دقیقه) قارچها رو که از قبل خرد کردیم اضافه میکنیم و 5 دقیقه دیگه تفت میدیم. نمک و فلفل رو هم در همین مرحله اضافه میکنیم. در حالیکه مواد تفت میخورن، آرد رو در یک لیوان آب که دمای محیط داره حل میکنیم. دلیل این کار هم گلوله نشدن اون هست. مخلوط آرد و آب و بقیه آبی رو که داشتیم به مواد در حال تفت اضافه میکنیم و حرارت رو زیاد میکنیم. کمی که مواد با هم جوشیدن، خامه رو با یک لیوان شیری که دمای محیط گرفته مخلوط میکنیم و به مواد در حال پخت اضافه میکنیم. در این مرحله باید مراقب باشیم سوپ سر نره. بعد از حدود 5 دقیقه حرارت رو ملایم میکنیم و زمان میدیم تا سوپ کاملا جا بیفته. حدود یک ربع دیگه سوپ آماده اس.

تهیه سوپ قارچ

تهیه سوپ قارچ

 نکته خوشمزه شدن سوپ قارچ

این سوپ به همین شکلش هم خوشمزه اس. ولی اگر به جای آب، آب مرغ یا گوشت به مواد اضافه کنیم، خوشمزه تر میشه  و طعم متفاوتی میگیره.

منبع: دو نفره


دسته بندی : انواع آش و سوپ، سوپ قارچ

تاریخ: ٧:٠٢ ‎ب.ظ - پنجشنبه ۱٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

قصد دارم در این وبلاگ تمام دستور خورشت ها را برای شما دوستان خوبم بزارم .برای اینکه مرغ بوی طعم ندهد از دو الی سه حبه سیر استفاده کنید. طرز تهیه خورشت مرغ خوشمزه وخوش طعم را در قسمت پایین می بینید.

همانقدر وقت که برای درست کردن یک املت صرف می‌کنید برای تهیه این غذا کافیست.

مناسب برای: 6 نفر

زمان آماده سازی: حداکثر 30 دقیقه

46545635

مواد لازم

سینه مرغ 600گرم
ماست 1 پیمانه
سس مایونز 4 قاشق غذاخوری
خامه 3 قاشق غذاخوری
سیر 5 حبه
روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه

1- ابتدا سینه مرغ را بصورت نوارهای باریک خرد کنید.

2- سیر را رنده کنید و در صورت تمایل همراه با کمی زنجفیل رنده‌شده با روغن در تابه ریخته و با حرارت کم تفت دهید.

3- وقتی بوی سیر بلند شد مرغ را اضافه کرده و همراه با کمی نمک و فلفل تفت می‌دهیم. بهتر است بجای فلفل سیاه از فلفل سفید اضافه کنید چون رنگ غذا سفید است و به این شکل نمای بهتری خواهد داشت.

4- سس مایونز را هم زده و با ماست مخلوط می‌کنیم و همراه با خامه ترکیب می‌کنیم. مایونزی که به سس ماست اضافه می‌کنیم از بریدن ماست در ضمن پخت جلوگیری می‌کند و بافت خورشت زیباتر می‌شود.

5- ولی شما می‌توانید مایونز را حذف کرده و با ماست جایگزین کنید.

6- مرغ که کامل تفت خورد و رنگش عوض شد سس ماست را به آن اضافه کرده و شعله را زیاد می‌کنیم تا جوش بیاید.

7- در این مرحله می‌توانید کمی زعفران به خورشت اضافه کنید تا غذا رنگ و عطر زیبایی به خود بگیرد.

8- در تابه را بسته و شعله را کم می‌کنیم تا سس کمی غلیظ شود و مرغ کامل بپزد. زمان حدودی مورد نیاز 15 دقیقه است. خودتان می‌توانید چک کنید وئقتی که مرغ پخته و غلظت سس باب طبع شما بود شعله را خاموش کنید.

9- این غذا را با برنج و نان سرو کنید.

نکات

1- سینه مرغ به دلیل خشک بودن اغلب طرفداران زیادی ندارد، با این غذای سریع هم می‌توانید طعم واقعا جدید و خوبی را امتحان کنید و هم در مواقعی که وقت کمی دارید باز هم غذای خانگی و مطمئنی داشته باشید که از نظر اقتصادی نیز به نفع خانواده است.

2- اگر زیاد علاقه‌ای به برنج و نان ندارید می‌توانید دو عدد سیب‌زمینی را آبپز کرده و همزمان با سس به تابه اضافه کنید. در این حالت سس زودتر غلیظ می‌شود و  سیب‌زمینی‌ها ترشی و چربی سس را به خود جذب کرده و طعمی عالی پیدا می‌کنند.

منبع: میهن فال

طرز تهیه یک خورشت مرغ خوشمزه

 


طرز تهیه یک خورشت مرغ خوشمزه


 


مواد لازم:


مرغ تکه شده: یک کیلوگرم


سیر رنده شده: یک عدد


زنجبیل رنده شده: یک قاشق مرباخوری


آب لیمو: یک قاشق مرباخوری


زیره سیاه: یک قاشق غذاخوری


هل سبز: ۴عدد


برگ بو: ۲عدد


چوب دارچین: یک عدد متوسط


پودر فلفل: یک قاشق مرباخوری


زردچوبه: یک قاشق مرباخوری


پودر گشنیز: یک قاشق مرباخوری


پودر کاری: نصف قاشق مرباخوری


زعفران: مقداری


نمک: به میزان کافی


آب: ۲ قاشق غذاخوری


برگ گشنیز خرد شده: ۲قاشق غذاخوری

مواد برای خواباندن مرغ:


ماست غلیظ: یک پیمانه


پیاز ریز خرد شده: یک عدد متوسط


دانه کنجد: ۲ قاشق غذاخوری


گردو: ۲ قاشق غذاخوری


حبه سیر: ۴عدد


پودر جوزهندی: یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه:


مرغ خرد شده را کامل بشویید.


گردو، کنجد، سیر و جوز هندی را با هم مخلوط کنید تا یکدست و نرم شود. پیاز، ماست و آب لیمو را به مواد اضافه کنید و تکه های مرغ را به مدت ۳ ساعت در آن قرار دهید.


روغن را در ماهیتابه داغ کنید و دارچین، هل، برگ بو و زیره سیاه را در آن تفت دهید. سیر و زنجبیل را اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید. تکه های مرغ را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید.


نمک، پودر کاری، پودر گشنیز، زردچوبه و فلفل را اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر پخت را ادامه دهید. یک لیوان آب به مواد اضافه کنید. در قابلمه را بگذارید تا با حرارت ملایم به مدت ۳۰ دقیقه بپزد.


پس از پخت،مرغ را با گشنیز تازه خرد شده و زعفران تزیین و سرو کنید.

- See more at: http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=21559&parentid=56&catid=156#sthash.OY1VOlYO.dpuf

طرز تهیه یک خورشت مرغ خوشمزه

 


طرز تهیه یک خورشت مرغ خوشمزه


 


مواد لازم:


مرغ تکه شده: یک کیلوگرم


سیر رنده شده: یک عدد


زنجبیل رنده شده: یک قاشق مرباخوری


آب لیمو: یک قاشق مرباخوری


زیره سیاه: یک قاشق غذاخوری


هل سبز: ۴عدد


برگ بو: ۲عدد


چوب دارچین: یک عدد متوسط


پودر فلفل: یک قاشق مرباخوری


زردچوبه: یک قاشق مرباخوری


پودر گشنیز: یک قاشق مرباخوری


پودر کاری: نصف قاشق مرباخوری


زعفران: مقداری


نمک: به میزان کافی


آب: ۲ قاشق غذاخوری


برگ گشنیز خرد شده: ۲قاشق غذاخوری

مواد برای خواباندن مرغ:


ماست غلیظ: یک پیمانه


پیاز ریز خرد شده: یک عدد متوسط


دانه کنجد: ۲ قاشق غذاخوری


گردو: ۲ قاشق غذاخوری


حبه سیر: ۴عدد


پودر جوزهندی: یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه:


مرغ خرد شده را کامل بشویید.


گردو، کنجد، سیر و جوز هندی را با هم مخلوط کنید تا یکدست و نرم شود. پیاز، ماست و آب لیمو را به مواد اضافه کنید و تکه های مرغ را به مدت ۳ ساعت در آن قرار دهید.


روغن را در ماهیتابه داغ کنید و دارچین، هل، برگ بو و زیره سیاه را در آن تفت دهید. سیر و زنجبیل را اضافه کنید و تفت دادن را ادامه دهید. تکه های مرغ را به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید.


نمک، پودر کاری، پودر گشنیز، زردچوبه و فلفل را اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر پخت را ادامه دهید. یک لیوان آب به مواد اضافه کنید. در قابلمه را بگذارید تا با حرارت ملایم به مدت ۳۰ دقیقه بپزد.


پس از پخت،مرغ را با گشنیز تازه خرد شده و زعفران تزیین و سرو کنید.

- See more at: http://www.persianpersia.com/lifestyle/ldetails.php?articleid=21559&parentid=56&catid=156#sthash.OY1VOlYO.dpuf

دسته بندی : انواع خورشت، خورشت مرغ

تاریخ: ٦:٤٩ ‎ب.ظ - پنجشنبه ۱٩ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

دنیای ساخت شیرینی خیلی وسیع است. شیرینی ها به دو دسته کلی تقسیم می شود که شیرینی خشک و تر است. طرز تهیه شیرینی نارگیلی را میخوام براتون بزارم.

مواد لازم:

 1. شکر ۲۵۰ گرم
 2. پودر نارگیل پُرچرب ۱۲۵ گرم
 3. روغن مایع ۷۵ گرم
 4. سفیده تخم مرغ ۳ عدد بزرگ
 5. آبلیموی ترش یک دوم قاشق چایخوری
 6. وانیل یک هشتم قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی نارگیلی:

 • همه مواد را باهم داخل یک ظرف ریخته بطوریکه یکی دو قاشق از روغن و سفیده باقی بماند.
 • مواد را داخل چرخ گوشت ریخته دو بار چرخ می‌کنیم و یا در صورت نداشتن چرخ گوشت داخل غذاساز می‌ریزیم و ۳- ۲ دقیقه بهم می‌زنیم.
 • مرحلهٔ داغ زدن: مواد چرخ شده را در قابلمه ریخته مواد را روی حرارت بسیار کم قرار داده و مرتب با قاشق چوبی هم می‌زنیم تا زمانی که فقط گرم شود (اصلا داغ نشود). قابلمه را از روی حرارت بر می‌داریم. مابقی روغن و سفیده و آبلیمو و وانیل را هم اضافه می‌کنیم و مجدداً روی حرارت قرار می‌دهیم. به مدت ۳۰ -۲۵ دقیقه روی حرارت کم و ملایم قرار داده، گاهگاهی بهم می‌زنیم، در آخر کار ممکن است از مواد بخار خارج شود اما به هیچوجه نباید مواد به قل زدن بیافتاد. سپس از روی حرارت برداشته در دمای محیط می‌گذاریم مواد کاملاً سرد شود. برای سردن کردن به هیچوجه در یخچال قرار ندهید.
 • مواد را داخل سینی با قیف با ماسوره ساده و با فاصله ریخته و در صورت تمایل با پودر پسته تزیین می‌کنیم. در فر قرار (۱۶۰-۱۷۰ درجه) تا زمانی که کف و نوک شیرینی طلایی رنگ شود قرار می‌دهیم.

منبع: ویکی کتاب
دسته بندی : انواع شیرینی، شیرینی نارگیلی

تاریخ: ۸:۳٥ ‎ب.ظ - چهارشنبه ۱۸ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آخرین مطلب آشپزی امروز ام را به طرز تهیه شیرینی نخودچی اختصاص دادم. شیرینی نخودچی, شیرینی بسیار ساده ای است که می توانید به راحتی آن را در خانه بسازید و بخورید.

شیرینی نخودچی

مواد لازم:
پودر قند بسیار نرم                        500 گرم
پودر نخودچی الک شده                  500 گرم
روغن جامد                                 300 گرم
پودر پسته برای تزیین                     به میزان لازم
هل و وانیل                                 به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی:
ابتدا پودر قند را با روغن خوب مخلوط کرده و با هم زن برقی خوب بزنید، سپس هل و وانیل را به آنها اضافه کرده و آرام آرام آرد نخودچی را بیافزایید. اگر احساس کردید به روغن نیاز است کمی دستتان را با روغن چرب کرده و خمیر را خوب ورز دهید و دقت کنید که به روغن نیفتد و در صورتی هم که احساس کردید کمی به روغن افتاده حتما به آن مقداری آرد نخودچی اضافه کنید تا به حد تعادل برسد. پس از ورز دادن کامل خمیر آن را با وردنه روی سطح صافی به قطر یک سانتی متر پهن کرده و قالب بزنید، سپس داخل فر در طبقه وسط قرار داده و با حرارت ۳۷۵ درجه ی فارینهایت به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قرار دهید و پس از پخته شدن بگذارید کاملا سرد شده و شیرینی ها را درون شیرینی خوری بچینید.

منبع: نمناک


دسته بندی : انواع شیرینی، شیرینی نخودچی

تاریخ: ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

مطلب آشپزی دیگری که میخوام برای شما دوستان قشنگم امروز بزارم طرز تهیه کیک ساده است. از ساده ترین نوع کیک ها می باشد که می توانید خودتان آن را طعم دار کنید.


کیک ، روش تهیه کیک ساده

مواد لازم:

آرد سفید ½ 2 پیمانه
تخم مرغ 3 عدد
روغن مایع ¾ پیمانه
ماست ¾ پیمانه
شکر 1 پیمانه
بیکینگ پودر 2 قاشق چایخوری
جوش شیرین ½ قاشق چایخوری
وانیل ¼ قاشق چایخوری

(هر پیمانه معادل یک لیوان معمولی است)

 

آموزش طرز پخت کیک ساده و بسیار خوشمزه

 

طرز تهیه :
1- شکر را در ظرف گودی ریخته و وانیل را می افزاییم و مخلوط می کنیم. (می توان به جای وانیل از رنده پوست یک لیمو ترش یا رنده نصف پوست یک پرتقال استفاده کرد که طعم فوق العاده ای به کیک می دهد)

2- تخم مرغ ها را یکی یکی می افزاییم، و هر یک آنقدر هم میزنیم( با چنگال یا همزن) تا روی آن حباب ایجاد شود و سپس تخم مرغ بعدی را می افزاییم.

3- روغن و ماست را می افزاییم و در حدی که مواد یکنواخت شود هم میزنیم.

4- آرد را سه بار الک می کنیم و بیکینگ پودر و جوش شیرین را به آن می افزاییم و مخلوط می کنیم.

5- آرد را (که با و بیکینگ پودر و جوش شیرین مخلوط شده) کم کم به بقیه مواد می افزاییم و فقط در حدی که مخلوط شود هم میزنیم.

6- مواد را در قالب ریخته و در فر 180 درجه سانتیگراد یا 350 درجه فارنهایت قرار می دهیم. مدت پخت بستگی به فر دارد. ولی به طور متوسط بین 30 تا 45 دقیقه زمان برای پخت لازم است.

آموزش طرز پخت کیک ساده و بسیار خوشمزه

 

♠ حتما فر را از 15 تا 30 دقیقه قبل روشن کنید تا گرم شود.
♠ با یک خلال دندان یا چنگال در کیک فرو می کنیم، اگر ذرات کیک به آن نچسبید کیک آماده است.
♠ اگر می خواهید روی کیک طلایی شود 2-3 دقیقه شعله بالای فر را روشن کنید.

>>>میتوانید به خمیر این کیک پودر کاکائو یا نسکافه، کشمش، گردو و … بیفزایید.

آموزش طرز پخت کیک ساده و بسیار خوشمزه

 

 • پودر کاکائو را الک کرده و با آردی که داشتیم مخلوط می کنیم و می افزاییم.
 • پودر نسکافه را (به میزان دلخواه) همزمان با ماست بیفزایید.
 • حدود نصف لیوان کشمش را با 1 قاشق غذاخوری سرصاف از آردی که داریم مخلوط می کنیم تا کشمش ها به آرد آغشته شوند و در آخرین مرحله قبل از اینکه خمیر را در قالب بریزیم می افزاییم و فقط در حد مخلوط شدن به آرامی هم می زنیم.
 • بهتر است گردو را پس از اینکه خمیر در قالب ریخته شد روی خمیر بریزیم. همچنین می توانیم آنرا با خمیر مخلوط کنیم.

منبع: تالاب


دسته بندی : انواع کیک، کیک ساده

تاریخ: ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آموزش آشپزی امروز ام را به طرز پخت کیک شکلاتی اختصاص میدم. اگر مناسبت خاصی دارید که میخواهید برای آن روز کیک بسازید  حتما کیک شلاتی که امروز به شما یاد میدم را بسازید چون خیلی خوشمزه وخوش طعم است.

کیک شکلاتی همراه با تزیین و عکس و طرز تهیه

کیک شکلاتی همراه با تزیین و عکس و طرز تهیه

در میان انواع کیک ها ، کیک شکلاتی یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین کیک ها است . در این مقاله شما میتوانید با دستور و طرز تهیه یک نوع کیک شکلاتی ، تزیین کیکو عکس کیک شکلاتی آشنا شوید . امیدوارم از پخت و طعم این کیک شکلاتی لذت ببرید .

مواد لازم برای تهیه کیک شکلاتی

● آرد : 2 لیوان        ● شکر :1 لیوان       ● پودر کاکائو : 10 قاشق غذاخوری        ● کره : 100 گرم          ● شیر ولرم : 1/2 لیوان

● تخم مرغ : 4 عدد         ● شکلات تخته ای : 100 گرم      ● بکینگ پودر :1 قاشق چایخوری          ● نمک : 1/4 قاشق چایخوری

 

 طرز تهیه کیک شکلاتی 

دستور پخت کیک شکلاتی : برای تهیه کرم کیک شکلاتی ، شکلات تخته ای و کره را داخل کاسه ای بریزید و روی حرارت بخار آب قرار دهید تا آب شود سپس شکر و پودر کاکائو را اضافه و مخلوط کنید ، پس از مخلوط کردن مواد ، باید شیر ولرم را اضافه کنید ، کمی هم بزنید و از روی حرارت بخار آب بردارید و کناری قرار دهید تا مایه شکلاتی خنک شود.

برای تهیه مایه کیک شکلاتی تخم مرغ ها را داخل کاسه ای بشکنید و با همزن بزنید تا کف کند سپس مایه شکلاتی را به تخم مرغ های زده شده اضافه کنید و با همزن کمی بزنید و پس از اینکه مواد مخلوط شدند بکینگ پودر و نمک را اضافه کنید و مجدد بزنید تا مایه کیک یکدست شود.

پس از اینکه مایه کیک شکلاتی یکدست شد آرد را روی مایه کیک الک کنید و به آرامی با قاشق مخلوط کنید ، کم کم ارد را الک کنید و دورانی و در یک جهت هم بزنید تا مایه کیک آماده شود، پس از اتمام کار مایه کیک را داخل کاسه ای بریزید و روی آن را با پلاستیک بپوشانید و به مدت 2 ساعت در جای گرمی قرار دهید تا استراحت کند.

 ته قالب کیک کاغذ روغنی بیندازید و دیواره های قالب را نیز چرب کنید سپس مایه کیک شکلاتی را در قالب بریزید و داخل فری که از قبل با دمای 180 درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است به مدت 45 تا 60 دقیقه قرار دهید دمای فرها متفاوت میباشد و باید پس از 45 دقیقه کیک را بررسی کنید، خلال چوبی یا چاقویی را وارد کیک کنید و اگر تمیز بیرون آمد یعنی کیک شکلاتی پخته است .

پس از پخت کیک شکلاتی را از فر خارج کنید و کمی صبر کنید تا کیک خنک شود سپس کیک را از قالب خارج کنید و به 2 یا 3 لایه برش بزنید ، میان لایه های کیک را با خامه فرم گرفته یا سس شکلاتی یا خامه شکلاتی تزیین کنید .

تزیین کیک شکلاتی 

برای تزیین کیک شکلاتی می توانید از شکلات تخته ای خرد شده ، ترافل های رنگی ، خامه های فرم گرفته شکلاتی روی کیک استفاده کنید .

منبع: موفق باشی


دسته بندی : انواع کیک، کیک شکلاتی

تاریخ: ٩:٥۸ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آخرین آموزش آشپزی امروز ام را به طرز تهیه مرصع پلو اختصاص میدم. مرصع پلو از جمله غذاهای سنتی و ایرانی است که میتوان در مجالس رسمی هم به عنوان غذای اصلی سرو شود.

بانوطرز تهیه مرصع پلو

مواد لازم:

برنج                    یک کیلو گرم

مرغ                     یک عدد

کشمش پلویی     100گرم

زرشک                150گرم

خلال پسته          100گرم

خلال بادام            100گرم

روغن                   150گرم

خلال پرتغال          2پیمانه

پیاز                     2عدد

زعفران ساییده     به میزان لازم

نمک و فلفل         به مقدار لازم

مرغ را با پیاز و نمک میپزیم. گوشت مرغ را از استخوان جدا کرده و به اندازههای متوسط خرد میکنیم. برنج را آبکش میکنیم سپس در قابلمه، کمی آب و روغن میریزیم. نصف برنج را در قابلمه ریخته و مقداری مرغ خرد شده را روی آن میریزیم. بقیه برنج را در قابلمه ریخته، خلال بادام و پرتقال را لایهلایه روی برنج قرار داده و صبر میکنیم تا دم بکشد. زرشک و کشمش را با کمی شکر در روغن سرخ میکنیم. خلال پرتقال را دوباره جوشانده و آب آن را عوض میکنیم.

آب مرغ را میجوشانیم تا غلیظ شود. هنگام کشیدن برنج، دو یا سه کفگیر از روی برنج برداشته و با مقداری زعفران مخلوط میکنیم. مقداری خلال بادام، پرتقال و پسته را با کشمش و زرشک سرخ کرده، با مخلوط زعفرانی هم میزنیم.

منبع: بانو کده


دسته بندی : انواع پلو، مرصع پلو

تاریخ: ٧:٠٠ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آموزش آشپزی امروز ام را به طرز تهیه دلمه بادمجان اختصاص میدم. دستور ساخت دلمه بادمجان خوشمزه وخوش طعم را در ادامه مشاهده می کنید.

  آشنایی با روش تهیه دلمه بادمجان


نصف فنجان لپه را با مقداری آب و کمی نمک می‌پزیم تا لپه پخته شده و آب آن نیز تبخیر شود. سپس آن را با گوشت‌کوب می‌کوبیم.


دلمه بادمجان

مواد لازم

لپه                                             نصف فنجان

سبزی دلمه                               یک کاسه ماست‌خوری

رب گوجه                                   سه قاشق غذاخوری

روغن                                        یک و نیم فنجان

برنج                                          نصف فنجان

نمک، فلفل و زردچوبه                به میزان لازم

بادمجان دلمه‌ای                         پنج عدد

سرکه                                       هشت قاشق غذاخوری

گوشت چرخ‌کرده                        یک کاسه ماست‌خوری

پیاز                                            یک عدد

شکر                                         یک قاشق غذاخوری

 

با این مقدار مواد لازم به اندازه پنج عدد از ”‌دلمه بادمجان “ خواهیم داشت.

مواد لازم

نصف فنجان لپه، معادل 50 گرم. سه قاشق غذاخوری رب گوجه‌فرنگی، معادل 120 گرم.
لپهخورش قیمه بدون روغن
 
پنج عدد بادمجان دلمه‌ای متوسط، حدود یک کیلوگرم. یک قاشق غذاخوری شکر، معادل 15 گرم.
بادمجانتهیه دلمه کلم برگ

 

یک کاسه ماست‌خوری گوشت چرخ‌کرده، معادل 250 گرم. نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم
تهیه دلمه کلم برگخورش قیمه بدون روغن
 
نصف فنجان برنج، معادل شصت گرم. هشت قاشق غذاخوری سرکه، معادل صد گرم.
برنجتهیه دلمه کلم برگ
 

یک کاسه ماست‌خوری سبزی دلمه خردشده (صد گرم) شامل: تره، جعفری، گشنیز، شبت، ریحان، پیازچه، نعناع، تر خان و مرزه. حدود دویست گرم سبزی پاک نکرده نیاز می‌باشد. یک و نیم فنجان روغن، معادل صد و پنجاه گرم.

خورش قورمه سبزی با مرغتهیه دلمه کلم برگ
 
یک عدد پیاز متوسط، معادل صد گرم
خورش قورمه سبزی

طرز تهیه دلمه بادمجان

نصف فنجان لپه را با مقداری آب و کمی نمک می‌پزیم تا لپه پخته شده و آب آن نیز تبخیر شود. سپس آن را با گوشت‌کوب می‌کوبیم.

روش تهیه دلمه بادمجان

نصف فنجان برنج را با مقداری آب و کمی نمک می‌پزیم تا برنج پخته شده و یک کته شل به دست آید.

روش تهیه دلمه بادمجان

بادمجان دلمه‌ای‌ها را شسته، دور آن را راه‌راه پوست می‌کنیم و وسط آن‌ها را با چاقو و قاشق چای‌خوری خالی می‌کنیم. سپس کمی نمک به داخل و بیرون بادمجان‌ها زده، آن‌ها را برای یکی دو ساعت، سر و ته در یک آبکش می‌گذاریم تا تلخی آن برود.

روش تهیه دلمه بادمجان

یک و نیم فنجان روغن را در یک قابلمه کوچک داغ کرده، بادمجان‌ها را در آن سرخ می‌کنیم.

روش تهیه دلمه بادمجان

با نصف روغن باقیمانده از بادمجان‌های سرخ‌شده، پیاز داغ درست می‌کنیم. سپس کمی زردچوبه و دو قاشق رب گوجه اضافه می‌کنیم.

روش تهیه دلمه بادمجان

برنج و لپه پخته، یک کاسه ماست‌خوری سبزی دلمه خردشده و یک کاسه ماست‌خوری گوشت چرخ‌کرده را اضافه کرده، هم می‌زنیم. سپس چهار قاشق غذاخوری سرکه، نصف قاشق شکر و کمی نمک و فلفل اضافه کرده، شعله را خاموش می‌کنیم تا مایه دلمه آماده شود.

روش تهیه دلمه بادمجان

داخل بادمجان‌ها را با مایه دلمه پر می‌کنیم. بقیه روغن باقیمانده از بادمجان‌های سرخ‌شده را در یک قابلمه متوسط ریخته، یک قاشق رب گوجه، چهار قاشق سرکه، نصف قاشق شکر، کمی نمک و فلفل و نصف لیوان آب اضافه کرده، دلمه‌ها را در آن می‌چینیم تا حدود یک ساعت با شعله کم بپزد و جا بیفتد.

روش تهیه دلمه بادمجان

بعد از پخت دلمه، حدود نیم ساعت صبر می‌کنیم تا دلمه‌ها کمی خنک و سفت شوند. اکنون آن‌ها آماده پذیرایی می‌باشند.

بعدا انشاا.. برای شما دوستان گلم دستور ساخت کلم پلو را میزارم.

منبع: تبیان

دسته بندی : انواع دلمه، دلمه بادمجان

تاریخ: ٦:٢٩ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز میخوام برای شما عزیزان گلم طرز تهیه کوفته برنجی را بزارم. برای اینکه کوفته هاتون از هم نریزد باید یکسری نکات را در ساخت کوفته رعایت کنید.

طرز تهیه ی کوفته برنجی

52632912550616530684 طرز تهیه ی کوفته برنجی – آموزش آشپزی

دقت کنید آب کوفته تمام نشده و حداقل یک پیمانه آب داشته باشد…..

مواد لازم

 •  لپه پاک‌کرده و خیسانده: یک‌دوم پیمانه
 •  برنج آبکش شده: یک پیمانه
 •  تخم‌مرغ: ۳ عدد
 •  پیاز: ۴ عدد
 •  گوشت چرخ‌کرده: ۵۰۰ گرم
 •  جعفری ساطوری: ۳ قاشق سوپ‌خوری
 •  مرزه ساطوری: ۲ قاشق سوپ‌خوری
 •  ترخون: ۲ قاشق سوپ‌خوری
 • روغن: یک‌دوم پیمانه
 •  آبلیمو: یک‌دوم پیمانه
 •  زعفران حل شده
 •  نمک‌، فلفل و زردچوبه
 •  رب گوجه: ۲ قاشق سوپ‌خوری سرپر
 •  سیر: ۲ عدد
 • گوجه برغان، آلوچه جنگلی یا برگه خیس‌کرده: به میزان لازم

روش تهیه:

۱ – لپه را به همراه ۲ لیوان آب و یک‌‌چهارم قاشق مرباخوری نمک ۳۰ دقیقه بپزید، سپس آن را آبکش کنید.

۲ – تخم‌مرغ‌ها را با هم مخلوط کرده و ادویه‌ها را به آن بزنید.

۳ – یک پیاز رنده‌شده را به همراه گوشت چرخ‌کرده، سبزی‌ها، لپه و برنج نیم‌پخته را به آن اضافه کنید. ۲۰ دقیقه آن را ورز دهید تا جایی که مواد به صورت یک خمیر چسبناک درآید.

۴ – در یک قابلمه رب گوجه را با روغن تفت دهید تا بوی خامی آن برود.

۵ – لپه و پیازداغ بالا و آب را به آن اضافه کنید.اگر تمایل داشتید به آن چند عدد برگه یا آلو برغانی اضافه کنید و اجازه دهید تا کاملا آب به جوش آید و غلیظ شود. ادویه به آن بیفزایید آب را بسیار خوشمزه و طعم‌دار کنید.

۶ – دست را کمی‌ مرطوب کنید و از مایه گوشت به اندازه یک پرتقال بردارید و کف دست آن را کمی باز کنید از گوجه برغان یا آلوچه وسط آن گذاشته و مجددا مواد را ببندید و در دست آن را کاملا گرد و بدون ترک کنید.

۷ – حرارت زیر قابلمه را متوسط رو به تند کنید و سپس کوفته‌ها را بیبندازید. دقت  کنید به محض انداختن از آب با ملاقه روی آن بریزید.

۸ – در قابلمه را نیمه‌باز بگذارید و ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم بپزید و پس از نیم‌ساعت آب زعفران را روی کوفته‌ها بدهید و ۳۰ دقیقه دیگر روی حرارت ملایم بپزید.

۹ – دقت کنید آب کوفته تمام نشده و حداقل یک پیمانه آب داشته باشد.

نکات:

دقت کنید گوشت کوفته حتما باید از مغز ران بدون چربی باشد. چرا که در غیر این صورت چربی موجود در گوشت باعث باز شدن و به اصطلاح وا رفتن کوفته‌ها می شود. کوفته هم مثل دلمه بسیار حساسه برای اینکه باز نشه.

منبع: ممتاز نیوز


دسته بندی : انواع کوفته، کوفته برنجی

تاریخ: ٦:٢٠ ‎ب.ظ - دوشنبه ۱٦ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آخرین آموزش آشپزی امروز ام را به طرز تهیه دلمه برگ مو اختصاص میدم. اکثریت از دلمه برگ مو خوش شان می آید و از معروف ترین نوع دلمه هم می باشد.

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image

دلمه در اصل از غذاهای سنتی ترکی است. دلمه برگ مو از قدیمی ترین اشکال دلمه می باشد که در ایران، ترکیه و ارمنستان از لحاظ طرز پیچیدن و مواد داخل آن تفاوتهایی داره و حتی در داخل ایران هم چاشنی و سبزی این دلمه بسیار تنوع داره.
سبزی دلمه البته تهران شامل تره، جعفری، شوید، مرزه، نعنا و پیازچه یا سیر تازه می باشد. که در این ترکیب مقدار تره و جعفری ۲ برابر ترخون و مقدار شوید و سیر ۳ برابر مرزه و نعنا است. اگه چند شاخه ریحان هم اضافه کنید عطر و بوی سبزی فوق العاده میشه.
در بعضی رسپی ها ترکیب سبزی شامل تره، مرزه،شبت و ترخان می باشد.
در صورتیکه ترخون و مرزه تازه در دسترس نداشتید از خشک آن نیز میتونید استفاده کنید.
چاشنی دلمه هم سرکه و شکر- آبلیمو و شکر- آبغوره و شکر- نارنج و شکر یا سرکه شیره می باشد. در هر حال منظور اضافه کردن چاشنی ترش و شیرین است، هر چه باشد.

مواد لازم :
لپه یک چهارم پیمانه ( ۳۵ گرم )
برنج یک دوم پیمانه ( ۸۰ گرم )
گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم
جوز هندی یک دوم ق چ
رب گوجه فرنگی یک چهارم پیمانه ( ۶۰ گرم )
پیاز داغ ۲ ق غ ( ۱۰ گرم )
زعفران حل شده ۲ ق غ
سبزی دلمه ۲۰۰ گرم
برگ مو ۵۰۰ گرم
کره یک دوم پیمانه ( ۸۰ گرم )

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image (2)

گوشت را با حرارت زیاد با روغن تفت دهید تا آب آن کشیده شود، سپس جوزهندی، نمک و فلفل و رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و بعد پیاز داغ و زغفران را اضافه کنید. اگر همیشه اول پیاز داغ درست میکنید و بعد گوشت را اضافه میکنید؛ پیشنهاد میکنم یکبار هم به این روش گوشت را درست کنید.
بعد از اینکه گوشت آماده شد، سبزی را اضافه کرده و کمی تفت دهید.
لپه را از ۲۴ ساعت قبل وبرنج را از ۳ ساعت قبل خیس کنید. و آب لپه را در این مدت ۲-۳ بار عوض کنید و در زمان پخت آب لپه را جدا کنید و با ۲ پیمانه آب لپه را بپزید و در اواخر پخت به آن کمی نمک بزنید. و بعد از پخت لپه را در آبکش بریزید و به مخلوط گوشت و سبزی اضافه کنید.
برنج را هم آبکش کنید ولی نگذارید برنج خیلی بپزه چون زمان پخت هم طولانی است و برنج له میشود.
در بیشتر دستورات آشپزی آمده که فقط برنج و لپه را آبکش کنید ولی من توصیه میکنم به هیچ وجه اینکار را نکنید مخصوصا برای لپه، چون لپه حدود ۲ ساعت یا بیشتر بسته به نوع لپه، طول میکشه بپزه و اگر بخواهید نپخته داخل مواد بریزید مطمئن باشید لپه ها نمی پزند.

 

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image (3)همه مواد مایه را با هم مخلوط کرده و میتونید داخل برگ مو بریزید.
اگر برگ مو را به صورت کنسروی یا همون شور خریداری کردید حتما یک ساعت برگ را در آب سرد بخوابانید و بعد استفاده کنید.
برای آماده کردن برگ مو تازه یک قابلمه را با کمی نمک به جوش بیارید و برگ مو را به مدت ۱ دقیقه داخل آن بریزید، سپس به مدت ۳۰ ثانیه در ظرف آب و یخ بریزید و آبکش کنید.که اصطلاحا به این کار بلانچ کردن میگویند.

 

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image (4)

پیچیدن برگ مو :
ابتدا قابلمه مورد نظرتون را چرب کنید و ۴-۵ دانه برگِ مو در کف قابلمه پهن کنید تا دلمه ها ته قابلمه نچسبه و ته دیگی از برگ مو داشته باشید نه دلمه مو.
دم برگ مو را بگیرید و روی تخته کار پهن کنید، طوریکه طرف براق برگ روی تخته و دُم برگ به طرف خودتون باشد. یک قاشق از مایه دلمه میان برگ، نزدیک دم بریزید. بالهای چپ و راست برگ را روی مایه برگردونید. لبه پایین برگ را هم روی مایه برگردانید و مانند فرش لوله کنید تا به نوک برگ برسید، طوریکه دلمه به صورت یک سیگار برگ کوچک درآید.

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image (5)

این روش پیچیدن سیگار برگی اصولا در ترکیه بکار برده میشه و اما روش دوم پیچیدن که در ایران بیشتر رایج است به این صورت است که ۲ برگ مو جوان را باید بردارید و ساقه های آن را بگیرید به طوریکه طرف براق برگ زیری روی تخته کار باشد و دُم برگ به طرف خودتون و برگ رویی شکافهای برگ زیری را بپوشاند. بعد از مایه داخل برگ بریزید و بالهای چپ و راست را روی مایه برگردانید و با انگشت نگه دارید، سپس لبه پایین را روی مایه برگردانید و به طرف بالا بغلطانید تا دلمه به شکل یه بالشتک مستطیلی در بیاد.
دلمه های پیچیده شده را ته قابلمه بگذارید، به طوریکه نوک آزاد برگ زیر قرار گیرد و دلمه باز نشود.
دلمه ها را کنار هم بچینید تا کف قابلمه را بپوشاند. اگه به جای قابلمه از تابه خوراک پزی که سطح بیشتری داره استفاده کنید کارتون راحت تره چون بیشتر از یک ردیف دلمه ندارید و مطمئن هستید که چاشنی همه دلمه ها به یک اندازه میشه. اگر تعداد دلمه هاتون بیشتر بود و به ردیف دوم کشید، ردیف دوم را عمود بر ردیف اول بچینید و به همین ترتیب قابلمه را پُر کنید.

 

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image (6)

کره را آب کنید، کمی نمک و فلفل داخل یک پیمانه آب حل کنید . به همراه کره آب شده روی دلمه ها بریزید. یک بشقاب سنگین روی دلمه ها برگردانید تا دلمه هنگام پخت باز نشود. پس از نیم پز شدن دلمه چاشنی آن را از کناره ها و با قاشق روی دلمه بدهید . بگذارید تا کاملا بپزه. پخت دلمه زیاد طول نمیکشه در کمتر از یک ساعت دلمه آماده میشه.
و اما چاشنی دلمه من از آبلیمو و شکر استفاده کردم که حدود یک سوم پیمانه آبلیمو را با ۳ ق غ شکر مخلوط کردم و به دلمه اضافه کردم.اگر از سرکه هم استفاده میکنید همین مقدار یک سوم پیمانه کافیست.

 

Recipe - gelatine - Leaf - Mu - Training - image

منبع: آشپزی ها


دسته بندی : انواع دلمه، غذای محلی

تاریخ: ٩:۳٢ ‎ب.ظ - شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

آموزش آشپزی بعدی که امروز میخوام برای شما بزارم طرز تهیه کشک بادمجان است. از جمله غذاهای محلی در بین خانواده های ایرانی محسوب می شود. بادمجان را نباید تنها سرو کرد بلکه موجب سودا در خون می شود. بهتر است با کشک خورده شود.

آشنایی با روش تهیه کشک بادمجان و تزئین‌های زیبای آن


بادمجان‌ها را شسته، پوست‌کنده، وسط آن را برش می‌دهیم و با یک و نیم فنجان روغن سرخ می‌کنیم.

کشک بادمجان

مواد لازم برای کشک بادمجان

بادمجان                                            یک کیلو

کشک غلیظ                                     یک فنجان سرخالی

روغن                                               یک و نیم فنجان

زعفران                                            یک چهارم قاشق چای‌خوری

پیاز                                                  یک عدد

نمک، فلفل، زردچوبه                       به مقدار لازم

نعناع                                              یک قاشق غذاخوری

 

با این مقدار مواد لازم به اندازه دو بشقاب میوه‌خوری از «کشک بادمجان» خواهیم داشت.

مواد لازم

کوکو سیب‌زمینی با گوشت قلقلیتهیه‌ی کتلت گوشت کوبیده
یک و نیم فنجان روغن (معادل 150 گرم). یک عدد پیاز متوسط معادل 100 گرم.
زعفراننمک، فلفل، زردچوبه
یک چهارم قاشق چای‌خوری زعفران. نمک، زردچوبه و فلفل به میزان لازم.

 

نعنا بادمجان

یک کیلو بادمجان، معادل 8 الی 10 عدد بادمجان متوسط یا کوچک. یک قاشق غذاخوری نعناع آسیاب شده.

 

کشک

یک فنجان سرخالی کشک غلیظ، معادل 100 گرم.

 

طرز تهیه کشک بادمجان

بادمجان‌ها را شسته، پوست‌کنده، وسط آن را برش می‌دهیم و با یک و نیم فنجان روغن سرخ می‌کنیم.

کشک بادمجان

بادمجان‌های سرخ‌شده را با کمی نمک و فلفل با گوشت‌کوب می‌کوبیم. نصف فنجان کشک را به آن اضافه می‌کنیم و آن را برای مدت یک ربع تا نیم ساعت روی شعله گذاشته، هم می‌زنیم تا جا بیفتد.

کشک بادمجان

با روغن باقیمانده از بادمجان، پیاز داغ درست می‌کنیم و کمی زردچوبه به آن می‌زنیم. سپس روغن پیاز داغ را از صافی رد می‌کنیم و با آن نعناع داغ درست می‌کنیم.

کشک بادمجان 

کشک بادمجان را در یک بشقاب میوه‌خوری کشیده، روی آن را صاف می‌کنیم. مقداری از کشک غلیظ را با زعفران آب کرده مخلوط می‌کنیم و مقدار دیگری از آن را با آب ترشی کلم قرمز مخلوط می‌کنیم تا کشک زرد و بنفش به دست آید سپس آن‌ها را در قیف خامه پاش ریخته و روی کشک بادمجان را تزئین می‌کنیم. در تزئین، پیاز داغ و نعناع داغ نیز به کار می‌بریم.

کشک بادمجان
اکنون کشک بادمجان آماده پذیرایی می‌باشد.
کشک بادمجان

ابتدا کشک غلیظ را در خامه پاش ریخته و شکل گل روی کشک بادمجان درست می‌کنیم سپس با کشک زعفرانی، نعناع داغ و پیاز داغ تزئین را کامل می‌کنیم.

کشک بادمجان

ابتدا کشک غلیظ سفید را در خامه پاش ریخته و شکل صورت یک آدم روی کشک بادمجان درست می‌کنیم سپس کشک بنفش و زعفرانی را در خامه پاش ریخته و بقیه صورت و موها را درست می‌کنیم و در نهایت با نعناع داغ و پیاز داغ تزئین را کامل می‌کنیم.

 

کشک بادمجان

 

ابتدا کشک غلیظ سفید را در خامه پاش ریخته و شکل صورت یک آدم روی کشک بادمجان درست می‌کنیم سپس کشک بنفش و زعفرانی را در خامه پاش ریخته و بقیه صورت و موها را درست می‌کنیم و در نهایت با نعناع داغ و پیاز داغ تزئین را کامل می‌کنیم.

کشک بادمجان

 

کالری موجود در کشک بادمجان

مقدار کالری موجود در کل این غذا حدود 2000 کیلوکالری می‌باشد.

مقدار کالری موجود در یک بشقاب میوه‌خوری از کشک بادمجان حدود 1000 کیلوکالری می‌باشد.

مقدار کالری موجود در یک قاشق غذاخوری کشک بادمجان حدود 120 کیلوکالری می‌باشد.

منبع: تبیان


دسته بندی : غذای محلی، کشک بادمجان

تاریخ: ٩:٢۳ ‎ب.ظ - شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

امروز میخوام برای شما طرز تهیه خورش کرفس را بزارم. خورش کرفس از جمله خورشت های محبوب خانواده های ایرانی است و به دلیل وجود کرفس در آن دارای ارزش غذایی بسیاری می باشد.

مواد لازم برای تهیه خورشت کرفس

 • گوشت گوسفند ٢٠٠ گرم
 • کرفس شسته شده و خرد شده ۴٠٠ گرم
 • پیاز داغ دو قاشق غذاخوری
 • نعنا، تره، جعفری ١۵٠ گرم
 • نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
 • آبغوره یک استکان کوچک
 • 4 لیوان آب برای پخت خورشت
مواد لازم برای تهیه خورشت کرفس

مواد لازم برای تهیه خورشت کرفس

طرز تهیه خورشت کرفس

گوشت را به اندازه های مناسب خرد کنید. کرفس خوب و جوان تهیه کنید و بعد از شستن به اندازه یک بند انگشت خرد کنید و در مقداری روغن تفت بدید تا کمی طلایی بشه. سپس کمی از برگهای نازک کرفس و تره و جعفری و نعنا را ریز خرد کنید و در باقیمانده روغن که کرفس را سرخ کردید سبزی ها را هم سرخ کنید.

تفت دادن گوشت

تفت دادن گوشت

سپس یک عدد پیاز درشت را خرد کرده در یک قابلمه سرخ کنید. وقتی نیمه سرخ شد گوشت را به آن اضافه کنید. من اینجا همه چیز رو آماده در فریزر داشتم و بخاطر همین اول گوشت را در مقداری روغن تفت دادم بعد پیاز سرخ شده زردچوبه و کرفس سرخ شده وسبزی سرخ شده را با گوشت مقداری تفت دادم.

خورشت کرفس

خورشت کرفس

بعد مقداری آب داخل قابلمه میریزیم تا مواد خورشت کرفس پخته شود. بعد از جا افتادن و پختن گوشت، نمک و آبغوره را به خورشت اضافه میکنیم و یه ده دقیقه ایی هم میگذاریم تا خورشت کرفس مزه دار بشه. خورشت کرفس که به روغن افتاد و جا افتاد در ظرف کشیده با برنج زعفرانی سرو میکنیم.

مراحل تهیه خورشت کرفس

مراحل تهیه خورشت کرفس

طرز تهیه خورشت کرفس

طرز تهیه خورشت کرفس

نکات تهیه خورش کرفس

 • بعضی از کرفس ها موقع خرد کردن نخ هایی دارند. اون نخ ها رو از بالای کرفس بکشید تا خارج بشن موقع نوش جان کردن زیر دندان سفت نباشد.
 • حتما از کرفسهایی که نازک و جوان هستند برای خورشت استفاده کنید. بعضی کرفسها سبز و سفت هستند که مناسب خورش کرفس نمیباشد.
 • اگر از گوشت گوسفند استفاده میکنید کرفس را بعد سرخ کردن به همراه گوشت اضافه کنید اما اگر از گوشت گوساله استفاده میکنید حتما یکساعتی بگذارید از پخت گوشت و سبزی سرخ شده بگذره و بعد کرفس سرخ شده را به خورشت اضافه کنید تا کرفس ها له نشوند.

استفاده از کنگر و ریواس در خورشت کرفس

شما در این خورشت میتوانید از کنگر و ریواس هم استفاده کنید. کنگر را مانند کرفس به اندازه یک بند انگشت خرد کنید کمی تفت دهید و با کرفس و گوشت و سبزی مخلوط کنید تا جا بیافتند و در ده دقیقه پایانی کار ریواس را هم شسته و به اندازه یک بند انگشت خرد کنید (ولی سرخ نکنید) و به خورشت اضافه کنید. برای پخت ریواس پنج دقیقه کافیه انقدر ریواس لطیفه که سریع آب میشه و هیچ اثری ازش باقی نمیمونه. پس در انتها به خورشت اضافه کنید و از مقدار آبغوره با وجود ریواس کم کنید زیرا ریواس خودش ترش هست و ترشی خورشت زیاد میشه. این خورشت مخلوط کرفس کنگر و ریواس خیلی خوشمزه میشه امتحان کنید و لذت ببرید.

خورش کرفس

خورش کرفس

بعضی ها خورش کرفس را طوری دیگر درست میکنند به این ترتیب از گوشت، کرفس، رب و مقداری کم فقط از برگهای کرفس تهیه میکنند و چاشنی اش را آب لیمو میزنند در هر صورت و هر طور که دوست دارید کرفس را نوش جان کنید بسته به ذائقه و سلیقه خودتون.

منبع: دو نفره


دسته بندی : انواع خورشت، خورشت کرفس

تاریخ: ٩:۱٤ ‎ب.ظ - شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳٩٤ | نویسنده: فرانک |


 

» طرز تهیه خورشت بامیه خوش طعم ( سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه آش شلغم خوشمزه ( سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه کباب برگ با طعم عالی ( سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه کلم پلو خوشمزه ( سه‌شنبه ٢٤ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه خورشت به آلو با طعم عالی ( دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه شیرین پلو خوشمزه ( دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه خورشت ماست خوشمزه ( دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه مرغ شکم پر خوش طعم ( دوشنبه ٢۳ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه آش ماست با طعم عالی ( یکشنبه ٢٢ شهریور ،۱۳٩٤ )
» طرز تهیه خورشت مرغ خوشمزه ( شنبه ٢۱ شهریور ،۱۳٩٤ )

 


ایجاد کننده وبلاگ : 
 
آمار وب فارسی